Երբ իշխանությունը պնդում է, որ մամուլն այսօր ազատ է, քան երբևէ, նման է նրան, որ ասում են՝ Հայաստանն այսօր ինքնիշխան է, քան երբևէ. Սաթիկ Սեյրանյան
16/10/2024 13:52
Հոկտեմբերի 16-ին Հայաստանում նշվում է հայկական մամուլի օրը։
1794թ. հոկտեմբերի 16-ին Մադրասում (Հնդկաստան) տպագրվել է առաջին հայկական ամսագիրը՝ «Ազդարարը»։ Այն հրատարակել է Հարություն Շմավոնյանը։ Լույս է տեսել պարբերականի 18 համար։ Ի հիշատակ այդ օրվան՝ 2004թ. ապրիլի 22-ին Հայաստանի կառավարությունը որոշում է ընդունել հոկտեմբերի 16-ը նշել որպես Հայկական մամուլի օր:
Հայաստանի ժուռնալիստների միության նախագահ, 168.am կայքի գլխավոր խմբագիր Սաթիկ Սեյրանյանի գնահատմամբ՝ այսօրվա Հայաստանում մամուլը պայքարում է «ֆեյք նյուզի» դեմ, որի տարածողը իշխանությունն է։
Ըստ Սաթիկ Սեյրանյանի՝ երբ իշխանությունը պնդում է, որ մամուլն այսօր ազատ է, քան երբևէ, նման է նրան, որ ասում են՝ Հայաստանն այսօր ինքնիշխան է, քան երբևէ, Հայաստանն անկախ է, քան երբևէ։
«Բնականաբար, մամուլը իր վրա չի կարող չկրել հանրային, պետական կյանքի բոլոր արատավոր երևույթների ազդեցությունը՝ և՛ մարտահրավերները, և՛ վտանգները։ 2018 թվականից մինչև հիմա մենք աշխատում ենք նույն հարձակումների ներքո, մեր լրագրողներն առաջնագծում են՝ և՛ սխալներով, և՛ բացթողումներով ու տարբեր ներքին խնդիրներով հանդերձ»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Սաթիկ Սեյրանյանը։
Ըստ նրա՝ լրատվամիջոցներին իշխանությունները չեն սիրում, պետք էլ չէ, որ սիրեն։
«Բայց ժամանակին, երբ հրապարակումներ էին լինում, մենք տեսնում էինք հետևանքները։ Իհարկե, բոլոր իշխանությունների օրոք մամուլը դժվար ճանապարհ է անցել, տարանջատումը միշտ եղել է, բայց հիմա՝ առավել քան։ Ու ամենակարևոր հանգամանքը, որ ուզում եմ նշել՝ առաջ, երբ հրապարակում էր լինում այս կամ այն պաշտոնյայի կոռուպցիոն դեպքերի մասին, վարքի, պահվածքի մասին, հետևանք էր լինում։ Եվ եթե պատգամավորը վատ վարք էր թույլ տվել լրագրողի, լրատվամիջոցի նկատմամբ, ներողություն էր խնդրում, նույնիսկ ներողություն են խնդրել մարդիկ, որոնցից չէին սպասի։ Օրինակ՝ Մհեր Սեդրակյանը ներողություն խնդրեց լրագրող Մհեր Արշակյանից։ Բայց այսօրվա իշխանությանը սա չի մտահոգում։ Իրենք իշխանություն են ու համարում են, որ ամեն ինչ կարող են իրենց թույլ տալ, ամեն ինչ կարող են անել ու մնալ անպատիժ՝ պիտակավորել, թիրախավորել լրագրողներին, ինչը որևէ հետևանք չի ունենում»,- նշեց Ժուռնալիստների միության նախագահը։
Նրա խոսքով՝ սա կոնկրետ ծրագիր է այս իշխանությունների կողմից, որոնք ամեն ինչ անում են, որ հեղինակազրկեն լրատվամիջոցների գործունեությունը ու այս ամենը, ըստ Սեյրանյանի, տեղի է ունենում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի անմիջական խրախուսմամբ։
Սաթիկ Սեյրանյանի գնահատմամբ՝ այսօր լրագրողի աշխատանքը դժվար է նաև նրանով, որ չի կարող ապահովել երկու կողմից տեսակետ, քանի որ լրատվական ծառայությունները գրեթե չեն աշխատում, ֆեյսբուքյան գրառումներ են անում, անպատասխան են թողնում լրատվամիջոցների հարցումները կամ՝ շատ հաճախ կեղծ, սուտ ու ոչինչ չասող պատասխան են ուղարկում։
«Մենք ապրում ենք մի ժամանակաշրջանում, երբ իշխանություններն առավոտից գիշեր հենց իրենք են ստում, Հայաստանում կեղծ տեղեկություններ տարածողն այսօր իշխանությունն է՝ հենց Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ։ Այն բոլոր արատվոր երևույթները, որ այսօր կան հանրային քաղաքական կյանքում, ուզած, թե չուզած, արտացոլվում են նաև մամուլում։ Հատկապես 2018 թվականից հետո մամուլն անընդհատ ստիպված է նրանով զբաղվել, որ բացահայտի այս կամ այն պաշտոնյայի՝ սկսած Փաշինյանից, տարածած սուտը, այնինչ, մամուլը կենսական նշանակություն ունեցող բազմաթիվ թեմաների կարող է անդրադառնալ։ ԱԺ ամբիոնից հնչում են ելույթներ, Հանրային հեռուստաընկերությամբ, իրենց ճեպազրույցներով հնչում են տեսակետներ, որոնք ամբողջությամբ կեղծիք են, ստացվում է՝ Հայաստանում առաջին «ֆեյք նյուզ» տարածողները Փաշինյանն է ու նրա թիմը, հետևաբար, մենք առավոտից իրիկուն պայքրում ենք «ֆեյք նյուզ» տարածողների դեմ», - նշեց Սեյրանյանը։
Նա լրագրողներին մաղթում է, որ լինեն ամուր, պինդ ու վճռական, մասնագիտական առումով խիզախություն ու պատասխանատվություն դրսևորեն, ինչպես անում են բոլոր ժամանակներում։
«Մաղթում եմ, որ իրենց առաքելությունն արժանապատվորեն կատարեն, պահպանեն մասնագիտական կանոնները, միմյանց նկատմամբ հարգանք ցուցաբերեն, միմյանց ստեղծած բովանդակության նկատմամբ հարգանք դրսևորեն, փորձեն քաղաքացիներին հուզող խնդիրներին ավելի շատ տեղ տալ։ Հիմա դժվար է առանց էմոցիայի աշխատել, երբ գիտես, թե երկիրդ ինչ վտանգների ու արհավիրքների մեջ են քաշել, ինչ աղետների մեջ են շարունակում ներքաշել, հասկանում եմ, շատ դժվար է առանց էմոցիաների խոսել ու գրել, բայց պետք է կարողանանք զսպել, որոշակի սառնասրտություն ցուցաբերել»,- հավելեց Սաթիկ Սեյրանյանը։

Когда власти заявляют, что пресса сегодня свободнее, чем когда-либо, это все равно, что говорить, что Армения сегодня более суверенна, чем когда-либо — Сатик Сейранян
16/10/2024 14:36
16 октября в Армении отмечается День армянской прессы.
16 октября 1794 года в индийском городе Мадрас светлой памяти иереем Арутюном Шмавоняном был основан первый армянский журнал «Аздарар». В 1794-1796 годах было издано 18 номеров журнала, издателем и редактором которого являлся Арутюн Шмавонян. В память об этом событии решением правительства Армении от 22 апреля 2004 года был учрежден День работника прессы. Впоследствии этот день был переименован в День армянской прессы.
По словам председателя Союза журналистов Армении, главного редактора сайта 168.am Сатик Сейранян, пресса в сегодняшней Армении борется с «фейк ньюсом», распространяемыми властями.
По словам Сатик Сейранян, когда власти заявляют, что пресса сегодня свободнее, чем когда-либо, это все равно, что сказать, что Армения сегодня более суверенна, чем когда-либо, Армения более независима, чем когда-либо.
«Естественно, пресса не может не подвергаться влиянию всех негативных явлений общественной, государственной жизни, как вызовов, так и угроз. С 2018 года и по сей день мы работаем под одними и теми же атаками, наши журналисты находятся на передовой, как с ошибками и упущениями, так и с различными внутренними проблемами», - сказала Сатик Сейранян в беседе с Aysor.am.
По ее словам, власти не любят СМИ, да и не нужно, чтобы любили.
«Но в свое время, когда были публикации в прессе, мы видели последствия. Конечно, при всех правительствах прессе приходилось нелегко, всегда было разделение, но сейчас больше, чем когда-либо. И самое главное обстоятельство, которое я хочу отметить, это то, что раньше, когда была публикация о коррупционных делах того или иного чиновника, о поведении, было последствие. А если депутат вел себя плохо с журналистом, СМИ, он извинялся, извинялись даже люди, от которых этого не ждали. Например, Мгер Седракян извинился перед журналистом Мгером Аршакяном. Но сегодняшние власти это не беспокоит. Они у власти и считают, что могут себе позволить все, они могут делать все и оставаться безнаказанными: навешивают ярлыки, преследуют журналистов, что не имеет никаких последствий", - заявил председатель Союза журналистов.
По ее словам, это конкретный план этих властей, которые делают все, чтобы дискредитировать деятельность СМИ, и все это, по словам Сейранян, происходит при прямом поощрении премьер-министра Никола Пашиняна.
По словам Сатик Сейранян, в настоящее время работа журналиста сложна еще и тем, что он не может представить точку зрения обеих сторон, поскольку новостные службы практически не работают, размещают посты в Facebook, оставляют без ответа запросы СМИ или, очень часто, дают ложные, фейковые и бессмысленные ответы.
"Мы живем в такое время, когда сами власти лгут с утра до ночи, сегодня именно власти во главе с Николом Пашиняном распространяют в Армении ложную информацию. Все негативные явления, существующие сегодня в общественно-политической жизни, хотят мы того или нет, находят свое отражение и в прессе. Особенно после 2018 года пресса постоянно вынуждена разоблачать ложь, распространяемую тем или иным чиновником, начиная с Пашиняна, в то время, как может затрагивать многие жизненно важные темы. С трибуны НС произносятся речи, В эфире Общественного телевидения на их брифингах озвучиваются мнения, которые являются совершенно фейковыми, получается, что первыми распространителями "фейковых новостей" в Армении являются Пашинян и его команда, поэтому мы боремся с этими которые с утра до ночи распространяют «фейковые новости»», - отметила Сейранян.
Сейранян желает журналистам быть сильными, твердыми и решительными, проявлять смелость и ответственность с профессиональной точки зрения, как они делают это постоянно.
«Желаю, чтобы они достойно выполняли свою миссию, соблюдали профессиональные правила, проявляли уважение друг к другу, проявляли уважение к создаваемому друг другом контенту, старались уделять больше места тем вопросам, которые волнуют граждан.
Сейчас трудно работать без эмоций, когда знаешь, в какие опасности и бедствия втянули твою страну, в какие бедствия продолжают втягивать ее, я понимаю, очень сложно говорить и писать без эмоций, но надо уметь сдерживать себя, проявлять некоторое хладнокровие», - добавила Сатик Сейранян.