Փաշինյանը ԵՄ անդամ երկրների դեսպանների հետ հանդիպմանը  Ադրբեջանի հետ բանակցությունների ընթացքն է քննարկել
16/10/2024 17:37
Փաշինյանը ԵՄ անդամ երկրների դեսպանների հետ հանդիպմանը Ադրբեջանի հետ բանակցությունների ընթացքն է քննարկել
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում հավատարմագրված Եվրոպական միության անդամ պետությունների արտակարգ և լիազոր դեսպաններին՝ ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսի գլխավորությամբ:
Վարչապետը կարևորել է Հայաստան-ԵՄ բազմաոլորտ համագործակցությունն ու ևս մեկ անգամ ընդգծել ՀՀ Կառավարության պատրաստակամությունը՝ խորացնելու և ընդլայնելու բազմաոլորտ հարաբերությունները եվրոպական գործընկերների հետ: Այս համատեքստում, Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է նախորդ տարվա հոկտեմբերին Գրանադայում Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենի հետ համատեղ հայտարարությամբ, ինչպես նաև այս տարվա ապրիլին Բրյուսելում ՀՀ-ԵՄ-ԱՄՆ բարձր մակարդակի հանդիպման արդյունքներով ընդունված հայտարարությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունավետ և հետևողական իրականացման անհրաժեշտությունը:
Վասիլիս Մարագոսն անդրադարձել է վերոնշյալ հայտարարություններով նախատեսված քայլերի իրականացման ընթացքին ու ընդգծել ԵՄ շարունակական աջակցությունը՝ ՀՀ–ում ժողովրդավարական և տնտեսական ոլորտում բարեփոխումների առաջմղման գործում, այդ թվում՝ մասնավոր հատվածի կարողությունների զարգացման նպատակով: ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը կարևորել է նաև վիզաների ազատականացման շուրջ Հայաստանի հետ երկխոսության մեկնարկը, ԵՄ խաղաղության հիմնադրամից մեր երկրին օժանդակություն ցուցաբերելու որոշումը:
Հաջորդիվ անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներին: Վարչապետ Փաշինյանը շեշտել է հայկական կողմի հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին և ընդգծել մեր երկրի պատրաստակամությունը՝ համաձայնեցված հոդվածների հիման վրա ստորագրելու պայմանագիրն ու շարունակելու հետագա քննարկումները մյուս հարցերի շուրջ:
Տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման համատեքստում զրուցակիցները կարևորել են ՀՀ-ում ԵՄ դիտորդական առաքելության արդյունավետ գործունեությունը:
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման հնարավորությունների շուրջ: ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը հայտնել է ԵՄ աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու ՀՀ Կառավարության ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին:

Пашинян обсудил ход переговоров с Азербайджаном по мирному договору на встрече с аккредитованными в Республике Армения послами государств-членов ЕС
16/10/2024 18:07
Пресс-служба правительства Республики Армения распространила сообщение, в котором говорится:
«Премьер-министр Никол Пашинян принял аккредитованных в Республике Армения чрезвычайных и полномочных послов государств-членов Европейского союза во главе с руководителем делегации ЕС, послом Василисом Марагосом.
Премьер-министр отметил важность многопрофильного сотрудничества Армения-ЕС и еще раз подчеркнул готовность правительства Республики Армения к углублению и расширению многоотраслевых отношений с европейскими партнерами. В этом контексте Никол Пашинян подчеркнул необходимость эффективной и последовательной реализации договоренностей, которые зафиксированы в принятом с председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен в октябре прошлого года в Гранаде совместном заявлении, а также в заявлении по итогам встречи высокого уровня Армения-ЕС-США в Брюсселе в апреле текущего года.
Василис Марагос коснулся процесса реализации шагов, предусмотренных вышеупомянутыми заявлениями, и подчеркнул постоянную поддержку ЕС в продвижении реформ в сферах демократии и экономики в Армении, в том числе с целью развития потенциала частного сектора. Глава делегации ЕС также подчеркнул важность начала диалога с Арменией по вопросам либерализации визового режима и решения предоставить нашей стране помощь из Европейского фонда мира.
Затем были затронуты обсуждения мирного договора между Арменией и Азербайджаном. Премьер-министр Пашинян подчеркнул приверженность армянской стороны мирной повестке и готовность нашей страны подписать соглашение на основе согласованных статей и продолжить дальнейшие обсуждения по другим вопросам.
В контексте обеспечения мира и стабильности в регионе собеседники отметили важность эффективной деятельности Миссии наблюдателей ЕС в Армении.
Состоялся обмен мнениями о возможностях разблокирования региональных коммуникаций. Глава делегации ЕС Василис Марагос выразил поддержку ЕС суверенитету Армении и разработанному правительством Республики Армения проекту "Перекресток мира".