Երբ Ջերմուկի վրա հարձակում էր, ռուսները փախան. բա իհարկե Իրանի սահմանից էլ դուրս կգան. Գագիկ Մելքոնյան (News.am)
Ռուսաստանը մեզ դավաճանել է 2020 թվականից սկսած։ Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 17-ին, ԱԺ–ում NEWS.am-ի հետ զրույցում ասել է ՔՊ–ական պատգամավոր Գագիկ Մելքոնյանը։
«Եթե մենք Ռուսաստանի հետ տնտեսական կապերի մեջ ենք, հարաբերություններ ունենք, ու մենք չենք ուզում, որ Ռուսաստանը մերը տիրակալը լինի, նշանակում է Ռուսաստան գնալն ու ռուսների հետ խոսելը սխա՞լ է։ Չէ՞ որ մենք տնտեսապես կապված ենք իրար հետ, և այնպես չէ, որ միայն մենք ենք կապված Ռուսաստանի հետ, իրենց էլ է օգուտ»,- նշել է պատգամավորը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը միշտ իր անվտանգությունը կապել է Ռուսաստանի հետ մինչև 2020 թվականը.
«Քանի որ Ռուսաստանը համարվում էր մեր անվտանգության երաշխավորը, բայց 2020-ից հետո մենք տեսանք, որ բաներ է փոխել Ռուսաստանը, իր դաշնակցին նա փոխեց, իր դաշնակիցն Ադրբեջանն է, ոչ թե Հայաստանը, պահեց Ադրբեջանի շահերը։ Ռուսաստանը մեզ դավաճանել է 2020-ից սկսած։
Երբ Ջերմուկի վրա հարձակում էր, ռուսները փախան սահմանից։ Բա իհարկե Իրանի սահմանից էլ դուրս կգան, Թուրքիայի սահմանից էլ դուրս կգան։ Այո, իրենք ճիշտ են անում, մենք պիտի պահենք մեր սահմանները, եթե մենք անկախ երկիր ենք։ Այնպես չէ, որ Թուրքիայի սահմանին հիմա կանգնած են ռուսական զորքեր, ոչ, 80 տոկոսը հայ տղաներ են կանգնած»։

Россия, начиная с 2020 года, предала нас. Об этом в беседе с корреспондентом News.am заявил депутат от правящей в Армении партии «Гражданский договор» Гагик Мелконян.
По его словам, Армения до 2020 года связывала свою безопасность с Москвой, ее считали гарантом безопасности, но после стало очевидно, что Россия  сменила союзника, ее союзником стал Азербайджан, а не Армения. «Когда произошло нападение на Джермук, русские бежали с границы. Конечно, они уйдут с границы с Ираном и Турцией. Мы сами должны защищать наши границы, если независимая страна. Не так, чтобы российские войска сейчас стоят на турецкой границе. Нет, 80% - армянские парни», – отметил он.
При этом Мелконян указал на то, что Армения и Россия экономически связаны друг с другом, и России это также выгодно. «Если мы находимся в экономических отношениях с Россией, у нас есть отношения, и мы не хотим, чтобы Россия была нашим правителем, значит ли это, что неправильно отправляться в Россию и разговаривать с русскими?», – выразил недоумение депутат.
Одновременно Гагик Мелконян подчеркнул, что правящая сила не собирается отдавать власть, заверив, что власти знают, чего хочет лидер движения «Во имя Родины», архиепископ Баграт Галстанян. «Он хочет власти, но мы ее не отдадим. Никто не даст власть человеку, который не знает, что будет делать завтра. Пусть он скажет, например, как он себе представляет 9-ый пункт заявления от 9 ноября 2020 года. Где он видит Армению – в составе России или в российско-белорусском союзе? Они хотят превратить Армению в губернию России. Это и есть их цель», – заключил парламентарий.