Արցախի թեմի առաջնորդն այցելել է Սյունիք և Վայոց ձոր, հանդիպել բռնի տեղահանումից հետո այնտեղ բնակություն հաստատած արցախցիների հետ
Արցախի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը շարունակում է այցեր կատարել Հայաստանի տարբեր մարզեր՝ արցախահայության հետ հանդիպումներ ունենալու նպատակով։
Ինչպես տեղեկացնում են Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմից, Վրթանես Սրբազանն ու Արցախի թեմի թեմական խորհրդի ատենապետ Լեռնիկ Հովհաննիսյանը հոկտեմբերի 14-16-ը այցելել են Սյունիքի ու Վայոց ձորի մարզեր։ Վայոց ձորի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Աբրահամ արքեպիսկոպոս Մկրտչյանի ու Սյունյաց թեմի առաջնորդական տեղապահ հոգեշնորհ Տեր Մակար վարդապետ Հակոբյանի օրհնությամբ թեմերի հովանու տակ գտնվող կառույցներում տեղի են ունեցել հանդիպումներ Արցախի բռնատեղահանումից հետո վերոնշյալ մարզերում բնակություն հաստատած արցախցիների հետ։ Այցեր են կատարվել Կապան, Գորիս, Սիսիան ու Եղեգնաձոր քաղաքներ։
«Կարևոր ենք համարում արձանագրել, որ հիշյալ թեմերի առաջնորդներն ու քահանաները լիարժեք տիրապետում էին իրենց հոգևոր խնամքի ներքո գտնվող բնակավայրերում հաստատված արցախցիների սոցիալ-տնտեսական ու բարոյահոգեբանական վիճակի մասին տեղեկատվությանը։
Մեր գոհունակությունն ու երախտագիտությունն ենք հայտնում թեմական առաջնորդներին՝ տեղահանված մեր հայրենակիցների նկատմամբ հոգևոր խնամք տածելու, ինչպես նաև անհրաժեշտ պարագաներով ապահովելու համար»,- նշված է Արցխի թեմի հաղորդագրությունում։

Глава Арцахской епархии ААЦ, Его Преосвященство епископ Вртанес Абрамян продолжает посещать различные регионы Армении с целью встреч с арцахскими армянами.
Как сообщили в Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви, Вртанес Србазан и председатель епархиального совета Арцахской епархии Лерник Ованнисян 14-16 октября посетили Сюникскую и Вайоцдзорскую области.
По благословению главы Вайоцдзорской епархии архиепископа Авраама Мкртчяна и предводителя Сюникской епархии — архимандрита Макара Акопяна в структурах, находящихся под эгидой епархий, состоялись встречи с арцахцами, поселившимися в вышеуказанных областях после вынужденного перемещения из Арцаха. Они посетили города Капан, Горис, Сисиан и Ехегнадзор.
«Считаем важным отметить, что главы и священники упомянутых епархий были полностью осведомлены о социально-экономическом и морально-психологическом состоянии арцахцев, поселившихся в населенных пунктах, находящихся под их духовной опекой.
Выражаем удовлетворение и благодарность руководителям епархий за оказание духовной поддержки нашим переселенцам, а также за обеспечение их необходимыми принадлежностями», - говорится в сообщении Арцахской епархии ААЦ.