«Մեր մտածածն էն ա, որ ասեք՝ վա՜յ, էս ի՞նչ լավ ա, որ 50 մետր էն կողմ Ադրբեջան ա․․»․մինչդեռ ադրբեջանցիները հնձել են կիրանցեցիների ցանած ցորենը, հանձնված տարածքում քեֆեր են անում․․․
Կիրանցի բնակիչներն աշնանացան չեն արել, ահազանգում է տավուշցի լրագրող Ոսկան Սարգսյանը։ Սարգսյանի խոսքով՝ շատ քիչ թվով կով են պահում։
Նա մեջբերել է Նիկոլ Փաշինյանի խոքսերը, ով հայտարարել էր, թե Կիրանցի պատը 3-րդ հանրապետության ամենամեծ հաջողությունն է, որովհետև, նրա խոսքով, դրանից Հայաստանը ստացել է «պետական սահման, խաղաղություն ու անվտանգություն, բայց` փոքր հատվածում»: Կիրանցում բնակիչների հետ հանդիպմանը Փաշինյանը հայատարել էր նաև․ «Մեր մտածածն էն ա, որ ասեք՝ վա՜յ, էս ի՞նչ լավ ա, որ 50 մետր էն կողմ Ադրբեջան ա․․»:
«Կիրանցի բնակիչներին հարցրի, թե իրենք սահմանի այդ հատվածում խաղաղություն, անվտանգություն զգո՞ւմ են։ Բնակիչներն ասացին, որ իրենք անհանգստություն և վտանգներ են զգում, քանզի ամեն օր տեսնում են Ադրբեջանին հանձնված տարածքում կանգնեցված Ադրբեջանի դրոշը, տեսնում են, որ այնտեղ ադրբեջանցի զինվորականներ են հայտնվում, ադրբեջանցիներն այդ տարածքում քեֆեր են անում։
Սահման դարձած պատի կողքին ապրող Կիրանցի բնակիչ Մհեր Ավալյանի ընտանիքն ամեն օր անհանգստությամբ է նայում սահմանազատման անվան տակ Ադրբեջանին հանձնված տարածքում կատարվողին։ Ադրբեջանին հանձնված 64 հեկտար վարելահողերում, ի տարբերության նախորդ տարվա, Կիրանցի բնակիչներն ադրբեջանական 2 հենակետերի արանքում հայտնված տարածքում ընդհանրապես աշնանացան չեն արել։ Այս ամառ ադրբեջանական կողմը թույլ չի տվել, որ այդ տարածքում մոտ 14 հեկտար հացահատիկը հնձելու համար Խերմիլի գյուղի միջով կոմբայն անցկացնեն, կոմբայնն այլ կերպ են անցկացրել։
Ադրբեջանցիներն իրենք են հնձել Խերմիլի գյուղի մոտակա տարածքում Կիրանցի բնակիչների ցանած մի քանի հեկտար ցորենի արտերը։ Սահմանազատումից, տարածքները հանձնելուց հետո Կիրանցում շատ քիչ թվով խոշոր եղջերավոր անասուններ են մնացել, մինչդեռ գյուղում թվով 14 կով պահողներ կային։ Քանի որ գյուղի արոտավայրերը հանձվել են Ադրբեջանին, անցյալ տարի Սևքարի անտառտնտեսությունը փշալարով փակել է Կիրանցից Ոսկեպար հատվածում գտնվող անտառը, Կիրանցը մնացել է առանց արոտավայրի», - գրել է Սարգսյանը։

Жители Киранца не провели осеннюю посевную, сообщает тавушский журналист Воскан Саргсян. По словам Саргсяна, жители села держат очень мало коров.
Он процитировал слова Никола Пашиняна, который заявил, что стена Киранца – величайшее достижение Третьей республики, поскольку, по его словам, от нее Армения получила "государственную границу, мир и безопасность, но в малой части". На на встрече с жителями Киранца Пашинян также заявлял: «Наша цель, задумка состоят в том, чтобы вы говорили: «Как хорошо, что в 50 метрах Азербайджан...»
"Я спросил жителей Киранца, чувствуют ли они мир и безопасность на этом участке границы? Жители рассказали, что чувствуют тревогу и опасность, поскольку каждый день они видят флаг Азербайджана, установленный на переданной Азербайджану территории, видят, что там появляются азербайджанские солдаты, азербайджанцы пируют на этой территории.
Семья Мгера Аваляна, жителя Киранца, живущего рядом с пограничной стеной, каждый день с беспокойством наблюдает за тем, что происходит на территории, переданной Азербайджану под видом демаркации границы.
На переданных Азербайджану 64 гектарах пахотных земель, в отличие от прошлого года, жители Киранца вообще не проводили осеннюю посевную на участке между двумя азербайджанскими опорными пунктами.
Летом этого года азербайджанская сторона не пропустила комбайн через село Хермили для сбора на этом участке около 14 гектаров зерна, поэтому пришлось делать это другим маршрутом.
Азербайджанцы сами собрали пшеницу с нескольких гектаров пшеничных полей, засеянных жителями села Киранц в окрестностях села Хермили.
После демаркации и сдачи территорий Азербайджану в Киранце осталось очень мало скота, а в селе было 14 семей, которые держали коров. Поскольку пастбища села были переданы Азербайджану, в прошлом году лесное хозяйство ''Севкар'' закрыло колючей проволокой лес на участке от Киранца до Воскепара, Киранц остался без пастбища", - написал Саргсян.