Պուտինը պատերազմը դադարեցնելու առաջարկ էր արել. հոկտեմբերի 19-ից հետո բոլոր մարդկային ու տարածքային կորուստներն ուղիղ կապիտուլյացիայի սիմվոլի խղճին են. Շարմազանով
19/10/2024 15:17
ՀՀԿ ԳՄ անդամ Էդուարդ Շարմազանովը գրել է, որ 2020-ի հոկտեմբերի 19-ին Փաշինյանը վառեց Արցախի ադրբեջանացման կանաչ լույսը։
«Ուղիղ չորս տարի առաջ ՌԴ նախագահ Վ.Պուտինը պատերազմը դադարեցնելու առաջարկ էր արել հայկական ու ադրբեջանական կողմերին, որը նրա համար «անհասկանալի պատճառներով հայ գործընկերները մերժեցին»։
Ինչու՞ ապագա կապիտուլյացիայի սիմվոլը մերժեց հոկտեմբերի 19-ի արյունալի ու աղետալի պատերազմը դադարեցնելու առաջարկը։
Ի դեպ, ըստ Պուտինի, իր առաջարկն ընդունելու դեպքում հայկական վերահսկողության տակ պետք է մնար Շուշին, որտեղ կարող էին վերադառնալ ադրբեջանցի փախստականներն, իսկ Ադրբեջանին էին անցնում «աննշան տարածքներ հարավային հատվածում»։
Հոկտեմբերի 19-ին արտախորհրդարանական ուժերի հետ հանդիպման ժամանակ Փաշինյանն ասել է, որ պատերազմը դադարեցնելու առաջարկը վերաբերում է բացառապես «5 + 2» տարբերակին։ Այսինքն՝ հոկտեմբերի 19-ի առաջարկով Շուշին թշնամուն հանձնելու հարց չի եղել։
Ավելին՝ հոկտեմբերի 19-ին արդեն Փաշինյանի համար պարզ էր, որ պատերազմը դեպի պարտություն է գնում։ Ու այսքանից հետո նա մերժել է պատերազմն  անհամեմատ ավելի քիչ մարդկային ու տարածքային կորուստներով կանգնեցնելու առաջարկը։
Ո՞րն էր շարժառիթը։
Սա քաոսային կառավարմա՞ն, թե՞ դավադրության արդյունք էր։
Եվս մեկ անգամ պնդում եմ, որ հոկտեմբերի 19-ից հետո բոլոր մարդկային ու տարածքային կորուստներն ուղիղ կապիտուլյացիայի սիմվոլի խղճին են։
Հ.Գ. Հիշեցնեմ, որ 2020-ի հոկտեմբերի 12-ին ՀՀԿ-ի անունից ինքս եմ առաջարկել ապագա կապիտուլյացիայի սիմվոլին, որ դիմի եւ խնդրի մեր ռազմավարական դաշնակցին, որպեսզի քայլեր ձեռնարկվեն  պատերազմը դադարեցնելու համար», - նշել է Շարմազանովը։

Член Верховного органа РПА Эдуард Шармазанов написал, что 19 октября 2020 года Пашинян дал зеленый свет азеризации Арцаха.
«Ровно четыре года назад президент России В.Путин сделал армянской и азербайджанской сторонам предложение остановить войну, которое для него «по непонятным причинам армянские партнеры отвергли».
Почему символ будущей капитуляции отверг предложение положить конец кровавой и катастрофической войне 19 октября?
Кстати, по словам Путина, в случае принятия его предложения Шуши должен был остаться под контролем армян, куда смогут вернуться азербайджанские беженцы, а "незначительные территории в южной части" были бы переданы Азербайджану.
19 октября в ходе встречи с внепарламентскими силами Пашинян заявил, что предложение о прекращении войны относится исключительно к варианту «5+2». Иными словами, согласно предложению от 19 октября, о сдаче Шуши врагу не могло быть и речи.
Более того, 19 октября Пашиняну уже было ясно, что война приведет к поражению. И после всего этого он отверг предложение остановить войну с гораздо меньшими человеческими и территориальными потерями.
Какой был мотив?
Было ли это результатом хаотичного управления или заговора?
Еще раз я подчеркиваю, что после 19 октября все человеческие и территориальные потери лежат непосредственно на совести символа капитуляции․
P.S. Напомню, что 12 октября 2020 года я лично от имени РПА предложил символу будущей капитуляции обратиться и попросить нашего стратегического союзника предпринять шаги для прекращения войны», - сказал Шармазанов.