Սրբազան պայքարի» համակարգող մարմնի հայտարարությունը․
«Սեպտեմբերի 26-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի ակնհայտ ապօրինի որոշումից հետո «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի համատեղ գործունեության մասին» կանոնակարգը ներկայացվել է Ազգային ժողովի դատին։
Այս առնչությամբ հարկ ենք համարում արձանագրել  հետևյալը.
1․ ՀՀ վարչապետի պաշտոն զբաղեցնող անձը ստորագրել է բազմաթիվ փաստաթղթեր (օրինակ՝ 09.11.2020թ-ի Եռակողմ հայտարարություն և այլն), բայց դրանցից որևէ մեկը չի անցել ներպետական վավերացման նման ընթացակարգ (ՍԴ և ԱԺ վավերացում), ինչպես «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման» կանոնակարգը։ Ավելին, հանձնաժողովի մակարդակով ստորագրված Կանոնակարգը մտցվում է նման ընթացակարգ այն պարագայում, երբ առնվազն դեռևս առերևույթ առկա չէ նմանատիպ որևէ գործընթաց Ադրբեջանում։
Այսպիսի վարքագիծը խոսում է Ադրբեջանի կողմից հերթական պահանջի կատարման և պետական առերևույթ հանցագործություն կատարելու պատասխանատվությունը մեկ անձից այլոց վրա տարածելու միտման մասին (Սահմանադրական դատարան, ԱԺ պատգամավորներ, ԱԺ ՔՊ խմբակցություն, ինչպես նաև 2021թ-ի ընտրություններում ՔՊ ընտրողներ)։
2. Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայության, Ադրբեջանի կողմից ուժի սպառնալիքի առկայության պայմաններում նման գործընթացի նախաձեռնումն ի սկզբանե հարցականի տակ է դնում գործընթացի լեգիտիմությունը։
3. Տեսանելի է նաև, որ Ադրբեջանը Ալմա Աթայի հռչակագրի վրա հղվելու և այդ հիմքով որևէ գործընթաց տանելու իրական ցանկություն չունի։ Սա պարզ է դառնում այն բանից, որ Կանոնակարգը զուրկ է իրավական որոշակիությունից, այն չի ամրագրում սահմանազատման և սահմանագծման միասնական իրավական հիմք, ավելին,  Կանոնակարգի նախաբանով հիմք է դրվում հատվածական սահմանագծման և սահմանազատման համար՝ Ալմա Աթայի հռչակագրից զատ սահմանազատման և սահմանագծման հիմք  հռչակելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ենթադրյալ պայմանագիրը։
Այսինքն՝ սա դառնալու է հանրության վրա «վաճառած» հերթական կեղծիքը, իբր պրոցեսը գնում է Ալմա Աթայի հռչակագրով։
Հավելենք՝  Ալմա Աթայի հռչակագրով գնացող պրոցեսն ինքնին պրոբլեմատիկ է մեր ազգային և պետական շահի տեսանկյունից, բայց Ադրբեջանը նույնիսկ դրա ցանկությունը չունի, ինչը հստակ արտացոլված է սույն Կանոնակարգում։
4. Մայիս ամսին Տավուշում իրականացվել է զորքերի ապօրինի ետքաշում և ՀՀ սահմանների փաստացի փոփոխություն, սակայն Կանոնակարգը այդ գործընթացներից միայն ամիսներ անց է ներկայացվել Սահմանադրական դատարանի և Ազգային ժողովի դատին։ Սա ևս մեկ ապացույց է, որ մայիս ամսին Տավուշում իրականացված գործընթացը ոչ մի կապ չուներ սահմանազատման և սահմանագծման հետ, այլ ընդամենը միակողմանի զիջում էր։
Ադրբեջանը պարտադրանքի ուժով Տավուշում հասել է իր նպատակին։ Նույն կերպ, բոլոր այն տեղերում, որտեղ իր համար նպաստավոր վիճակ է, անելու է նույնը, այսինքն՝ սահմանի՝ Ադրբեջանի համար նպաստավոր հատվածները համարվելու են սահմանազատված և սահմանագծված ըստ այս Կանոնակարգի, որից հետո Ադրբեջանը կարող է տարիներ ձգել այս գործընթացը և մենք չունենանք սահմանազատված է սահմանագծված սահման։ Սա էլ իր հերթին գործընթացի ներքո դրված ռումբ է։
Ուստի, հաշվի առնելով վերոհիշյալը, «Սրբազան պայքարը» հայտարարում է`  «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի համատեղ գործունեության մասին» կանոնկարգը հակասում է ՀՀ պետական, ազգային շահերին և ենթակա չէ վավերացման։
Նշված փաստաթղթի ընդունմանը ԿՈՂՄ ՔՎԵԱՐԿՈՂ յուրաքանչյուր ոք կիսում է ԱՌԵՐԵՎՈՒՅԹ ՊԵՏԱԿԱՆ ԴԱՎԱՃԱՆՈՒԹՅԱՆ տարրեր պարունակող գործընթացի մասնակիցը լինելու պատասխանատվությունը»։

Заявление Координационного органа «Священной борьбы»:
«26 сентября, после заведомо незаконного решения Конституционного Суда Республики Армения, регламент «О совместной деятельности комиссии по демаркации государственной границы и пограничной безопасности между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой и государственной комиссии по делимитации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения» был вынесен на обсуждение Национального собрания.
В связи с этим считаем необходимым отметить следующее:
1. Человек, занимающий пост премьер-министра Республики Армения, подписал множество документов (например, Трехстороннюю декларацию от 11.09.2020 и др.), но ни один из них не прошел такую ​​внутригосударственную процедуру ратификации (ратификация Конституционным Судом и Национальным Собранием), как регламент «Комиссий по делимитации границы между Арменией и Азербайджаном».
Подобное поведение говорит о выполнении очередного требования, выдвинутого Азербайджаном, и стремлении переложить ответственность за совершение государственного преступления с одного лица на других (Конституционный суд, депутаты НС, фракция "ГД" НС, а также избиратели "ГД" на выборах 2021 года).
2. В условиях отсутствия дипломатических отношений между Арменией и Азербайджаном и угрозы применения силы со стороны Азербайджана инициирование такого процесса с самого начала ставит под сомнение легитимность процесса.
3. Также очевидно, что у Азербайджана нет реального желания ссылаться на Алма-Атинскую декларацию и осуществлять какой-либо процесс на основе этой декларации.
Это становится ясным из того, что Регламент лишен правовой определенности, он не устанавливает единой правовой основы для делимитации и демаркации, более того, преамбула Регламента закладывает основу для частичной делимитации и демаркации, декларируя в качестве основы для делимитации и демаркации, помимо Алма-Атинской декларации, предполагаемое соглашение о регулировании отношений между Арменией и Азербайджаном.
Иными словами, это станет очередной ложью, «проданной» населению, будто процесс осуществляется на основе Алма-Атинской декларации.
Добавим, что сам процесс Алма-Атинской декларации проблематичен с точки зрения наших национальных и государственных интересов, но у Азербайджана нет даже желания к этому, что четко отражено в этом Регламенте.
4. В мае в Тавуше был осуществлен незаконный отвод войск и фактическое изменение границ Республики Армения, однако Регламент был представлен в Конституционный суд и Национальное собрание лишь через несколько месяцев после этих процессов. Это еще одно доказательство того, что процесс, осуществленный в Тавуше в мае, не имел ничего общего с демаркацией и делимитацией, а был лишь односторонней уступкой.
Азербайджан добился своей цели в Тавуше силой принуждения. Точно так же во всех местах, где ему это выгодно, он будет делать то же самое, то есть выгодные для Азербайджана участки границы будут считаться демаркированными и делимитизированными согласно этому Регламенту, после чего Азербайджан может затянуть этот процесс на годы и у нас не будет демаркированной границы. Это, в свою очередь, является бомбой, подложенной под процесс. На всех, кто голосует за принятие указанного документа, лежит ответственность за процесс, который содержит элементы государственной измены.
Следовательно, принимая во внимание вышеизложенное, «Священная Борьба» заявляет, что Регламент «О совместной деятельности Комиссии по демаркации Государственной границы и пограничной безопасности между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой и Государственной комиссии по демаркации Государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения» противоречит государственным, национальным интересам Республики Армения и не подлежит ратификации.
Любой, кто ГОЛОСУЕТ «ЗА» принятие указанного документа, разделяет ответственность за участие в процессе, который содержит элементы явной ГОСУДАРСТВЕННОЙ ИЗМЕНЫ».