ՀՖՖ նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանը հայտարարություն է տարածել.
Հայաստանի ազգային հավաքականի վերջին պարտությունից հետո մեր թիմի երկրպագուների մի հատված պահանջում է ՀՖՖ ղեկավարության հրաժարականը՝ դժգոհություն հայտնելով ոչ միայն մեր տարբեր տարիքային հավաքականների ցուցադրած ոչ բավարար արդյունքներից, այլ նաև, ընդհանուր առմամբ, ֆեդերացիայի գործունեությունից:
Որպես ֆուտբոլի գլխավոր շահառուներից մեկը, ամբողջությամբ հասկանում ու ընդունում եմ երկրպագուների՝ իրենց դժգոհությունը հայտնելու իրավունքը և, կարծում եմ, իմ այս արձագանքը, եթե անգամ չփարատի հայկական ֆուտբոլի ապագայով մտահոգ մարդկանց կասկածները, գոնե կդառնա քննարկման առարկա: Ցանկանում եմ նշել նաև, որ ես դիմում եմ բացառապես հայկական ֆուտբոլը առաջնահերթություն համարող մարդկանց և ոչ թե երբևէ հայկական ֆուտբոլի համար ոչինչ չարած, պատերի տակ մշտապես թաքնված ու նման պահերին իրենց ցուցադրելու առիթ փնտրող պատեհապաշտներին, հայհոյանքը ազատ խոսքի իրավունք համարող, իսկ շանտաժն ու բանսարկությունը գործելաոճ դարձրած մարդկանց:
2019 թվականի դեկտեմբերին ստանձնել եմ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահի պարտականությունները՝ մեծ երազանքներով, հույսերով, ապագայի հանդեպ վստահ հավատով ու չմարող լավատեսությամբ։ Այս ամբողջն իր ծրագրային արտացոլումն է գտել ՀՖՖ 2019-2025թթ. առաջին ռազմավարությունում՝ իր տեսակի մեջ աննախադեպ փաստաթղթում: Ցավոք, այսօր պետք է արձանագրել, որ ռազմավարությունում տեղ գտած ծրագրերի մի մասը չեն կատարվել, մի մասն էլ իրականացվել են մասնակի: Սրանք փաստեր են, որոնք, սակայն, ունեն լրջագույն օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ պատճառներ: Կնշեմ պատճառներից  հիմնականները, որոնք ահռելի ազդեցություն են ունեցել ոչ միայն ֆուտբոլի, այլ ընդհանրապես Հայաստանի և ողջ աշխարհի վրա: Ընտրվելուցս ընդամենը 2 ամիս անց երկար ժամանակով ամբողջ աշխարհն ուղղակի անշարժացավ կորոնավիրուսի պատճառով, իսկ հետո սկսվեց 44-օրյա պատերազմը՝ իր ծանրագույն հետևանքներով մեր երկրի համար: 2022-ին սկսվեց հակամարտությունն Ուկրաինայում, որն ամբողջությամբ ձևափոխել է համաշխարհային գրեթե բոլոր իրողությունները՝ ֆուտբոլի դեպքում խնդիր դարձնելով անգամ թիմերի տեղաշարժը։ Արտարժույթի շուկայի ձևափոխումն էլ լուրջ հարված է հասցրել ֆինանսական կայունությանը, և հայկական ֆուտբոլն այս ընթացքում չի ստացել այն բոլոր ռեսուրսները, ակնկալվող եկամուտները, որոնք կապահովեին ռազմավարական կետերի մեծ մասի իրականացումը: Բայց անգամ այդ պայմաններում մենք կարողացել ենք բազմաթիվ ֆունդամենտալ փոփոխություններ անել հայկական ֆուտբոլի համայնապատկերում, որոնց արդյունքները կքաղենք ժամանակի ընթացքում։
Ֆուտբոլային հանրությունը դժգոհ է առկա վիճակից: Հավատացեք՝ առավել շատ դժգոհ եմ ես: Կտրուկ առաջընթացի, հավաքականների կայուն խաղի բացակայությունը, ազգային ստադիոնի կառուցումը, տարբեր տեսակի երազանքների իրականացումը բոլորիս, առաջին հերթին իմ գործն է ու պատասխանատվությունը: Վստահեցնում եմ՝ Հայաստանի Ֆուտբոլի Ֆեդերացիան արել է հնարավոր, անգամ անհնար ամեն ինչ լավ արդյունքներ ունենալու համար: Ցավոք, դա բավարար չէր, և հիմա կրկին կանգնած ենք հերթական շրջապտույտի առաջ: Առկա է հրաժարականի պահանջ, որից երբևէ չի անհանգստացել ՀՖՖ ղեկավար կազմը: Չենք անհանգստացել, քանի որ աշխատել ենք ազնիվ, պահպանել բոլորի համար արդար պայմաններ, բազմաթիվ մեծ ծրագրեր իրականացրել, որոնք անհրաժեշտ են լավ ֆուտբոլ ունենալու համար:
Ուղղակի, մեր ակումբներից մի քանիսը փորձել են ֆեդերացիայից ստանալ արտոնություններ, առավելություններ այլ թիմերի հանդեպ ու չստանալով՝ դարձել թունդ ընդդիմադիր: Մեր ակումբների սեփականատերերից մի քանիսին թվում է, կամ գոնե նրանք այդպես են պնդում, թե պատանեկան հավաքականների ֆուտբոլիստներին մենք ենք պատրաստում, և իրենք ոչ մի պատասխանատվություն չունեն մանկապատանեկան ֆուտբոլի համար, մինչդեռ իրականությունը ճիշտ հակառակն է։ Մեր մարզիչների մի հատվածին էլ թվում է, որ իրենք ամեն ինչ գիտեն, բայց նրանց ցուցադրած արդյունքները ուղիղ հակառակի մասին են վկայում… Այս ցանկը կարելի է շարունակել, և հաստատապես նման իրավիճակում առկա է ՀՖՖ ղեկավարության մեղավորությունը, քանի որ, օրինակ, մեզ ամբողջությամբ չի հաջողվել իրականացնել ակումբներում մանկապատանեկան ֆուտբոլի չափանիշների վերահսկումը։  Մենք նաև չենք հաջողել հայկական ֆուտբոլով մտահոգ մարդկանց ամբողջական միավորման հարցում: Սակայն ցավալի է, որ կառուցողական քննադատությանը, որը մշտապես քննարկել ենք մեր շահառուների հետ տարբեր հարթակներում և ձևաչափերով, խառնվում է պատեհապաշտների ձայնը, այն մարդկանց, որոնք միայն սեփական շահի մասին են մտածում։ Նման մարդիկ կան յուրաքանչյուր երկրում ու բնագավառում: Ափսոս է միայն, որ մեր երկրում դրանք խառնվել են իրական ֆուտբոլասերների հետ:
Ո՞րն է լուծումը: Վերջին տարիներին ֆուտբոլում ձևավորվել է թափանցիկ և մրցակցային ՀՖՖ ղեկավարությունն ընտրելու ավանդույթը։ Հակառակ դեպքում անընդհատ, հավաքականի յուրաքանչյուր անհաջողությունից հետո պիտի փոխվեն ղեկավարները, և այդ դեպքում չի փոխվելու ոչինչ: Հասկանում եմ մեր ֆուտբոլասերների դժգոհությունները, բայց չեմ ընդունում վերջնագրերով խոսելու գործելաոճը։ Կառչած չեմ և երբևէ կառչած չեմ եղել ֆեդերացիայի նախագահի աթոռից, այլ մշտապես ֆուտբոլի շահը գերադասել եմ անձնականից: Եվ պարտադիր եմ համարում այս պահին ավարտին հասցնել սկսված կարևոր նախաձեռնությունները, որոնք 2025 թվականին պետք է իրականություն դառնան անհրաժեշտ կայունության պարագայում։ Առաջինը՝ Հայաստանը և Վրաստանը համատեղ հայտ են ներկայացրել Աշխարհի 2029 թվականի երիտասարդական առաջնության եզրափակիչ փուլի անցկացման համար: Իր տեսակով նման մրցաշարի անցկացումը մեծ խթան է դառնալու Հայաստանում ֆուտբոլային, ինչպես նաև այլ տեսակի ենթակառուցվածքների զարգացման համար: Այս գործընթացում կարող են լինել բազմաթիվ խոչընդոտներ, որոնք լիահույս ենք հաղթահարել մեր միջազգային գործընկերների օգնությամբ։ Մոտ ենք Հայաստանում Ազգային ստադիոնի ծրագրի մեկնարկին, որը կարևորագույն նախագիծ կդառնա հայկական ֆուտբոլում։ 2025 թվականին կայանալիք ՈւԵՖԱ-ի և ՖԻՖԱ-ի կոնգրեսներում Հայաստանի համար կարևոր որոշումներ պետք է կայացվեն, որոնց արդյունքում Հայաստանը վերջնականապես կամրապնդվի համաշխարհային ֆուտբոլային քարտեզի վրա։
Այս պահին, որքան էլ գայթակղիչ թվա հրաժարականով հեռանալու և այս ծանր բեռից ազատվելու հնարավորությունը, ես ավելի մտահոգ եմ գալիք կարևորագույն տարվա անելիքներով, կիսատ գործերը ավարտելու պատրաստակամությամբ և ապագայի ծրագրերը և նպատակները քննարկման արդյունքում ձևավորելու ցանկությամբ։ ՀՖՖ ղեկավարությունը, իր հերթին, պատրաստ է ցանկացած քննարկումների՝ խնդիրների վերհանման և դրանց լուծումները գտնելու նպատակով։
Լիահույս եմ, որ գալիք տարվա գործընթացներով կհաջողվի միավորել հայկական ֆուտբոլով մտահոգ մարդկանց ամբողջական զանգվածը»։

Президент Федерации футбола Армении Армен Меликбекян выступил с заявлением.
После недавнего поражения сборной Армении часть болельщиков нашей команды потребовала отставки руководства ФФА, выразив недовольство не только неудовлетворительными результатами, показанными нашими сборными разных возрастов, но и деятельностью федерации в целом.
Как один из главных бенефициаров футбола, я полностью понимаю и принимаю право болельщиков выражать свое недовольство и, думаю, такую мою реакцию, даже если она не развеивает сомнения людей, обеспокоенных будущим армянского футбол, по крайней мере, станет предметом обсуждения. Хочу также отметить, что я обращаюсь исключительно к людям, которые считают армянский футбол приоритетом, а не к оппортунистам, которые никогда ничего не сделали для армянского футбола, которые всегда прячутся за стенами и в такие моменты ищут возможность показать себя которые считают ругательства правом на свободу слова и сделали шантаж и клевету способом работы людей.
В декабре 2019 года я приступил к исполнению обязанностей президента Федерации футбола Армении с большими мечтами, надеждами, уверенной верой в будущее и неугасающим оптимизмом. Все это программно отражено в первой стратегии ФФА на 2019-2025 гг. - в беспрецедентном в своем роде документе. К сожалению, сегодня следует констатировать, что часть планов, включенных в стратегию, не реализована, а часть реализована частично. Это факты, которые, однако, имеют серьезные объективные и субъективные причины. Назову основные причины, которые оказали огромное влияние не только на футбол, но и на Армению в целом и на весь мир. Всего через 2 месяца после моего избрания весь мир был надолго обездвижен из-за коронавируса, а затем началась 44-дневная война с тяжелейшими последствиями для нашей страны. В 2022 году начался конфликт в Украине, который полностью изменил практически все мировые реалии, в случае с футболом сделав проблемой даже перемещение команд. Трансформация валютного рынка серьезно повлияла и на финансовую стабильность, и за этот период армянский футбол не получил всех ресурсов, ожидаемых доходов, которые обеспечили бы реализацию большинства стратегических пунктов. Но даже в этих условиях нам удалось внести много фундаментальных изменений в панораму армянского футбола, результаты которых мы пожнем со временем.
Футбольное сообщество недовольно сложившейся ситуацией. Поверьте, еще больше недоволен я. Отсутствие резкого прогресса, стабильной игры сборных, строительство национального стадиона, исполнение разного рода мечтаний для всех нас – это прежде всего моя работа и ответственность. Уверяю вас, Федерация футбола Армении сделала все возможное, даже невозможное, чтобы добиться хороших результатов. К сожалению, этого оказалось недостаточно, и теперь мы переживаем очередной цикл. Есть требование об отставке, которое никогда не беспокоило руководство ФФА. Мы не волновались, потому что работали честно, сохранили справедливые условия для всех, реализовали много больших проектов, которые необходимы для хорошего футбола.
Просто некоторые наши клубы пытались получить от федерации привилегии и преимущества перед другими командами, а когда не получили, то стали сильной оппозицией. Некоторым владельцам наших клубов кажется, или, по крайней мере, они утверждают, что мы тренируем юношеских футболистов и что они не несут ответственности за юношеский футбол, а на самом деле все наоборот. Некоторым нашим тренерам кажется, что они все знают, но их результаты показывают прямо противоположное... Этот список можно продолжать, и в такой ситуации однозначно виновато руководство ФФА, потому что, например, мы не смогли в полной мере осуществлять контроль за соблюдением стандартов детского футбола в клубах. Нам также не удалось полностью объединить людей, неравнодушных к армянскому футболу. Однако, к сожалению, конструктивная критика, которую мы всегда обсуждали с нашими бенефициарами на различных платформах и форматах, смешивается с голосами оппортунистов, людей, которые думают только о своих интересах. Такие люди есть в каждой стране и сфере. Жаль, что в нашей стране они смешались с настоящими футбольными фанатами.
Каково решение? В последние годы в футболе сформировалась традиция прозрачного и конкурентоспособного управления ФФА. Иначе после каждой неудачи сборной придется менять руководителей, и тогда ничего не изменится. Я понимаю недовольство наших футбольных болельщиков, но не приемлю разговоров с ультиматумами. Я не держусь и никогда не держался за кресло президента федерации, но всегда предпочитал интересы футбола личным интересам. И считаю необходимым завершить начатые в данный момент важные инициативы, которые в случае необходимой стабильности должны стать реальностью в 2025 году. Сначала Армения и Грузия подали совместную заявку на проведение финала молодежного чемпионата мира 2029 года. Проведение такого турнира станет большим стимулом для развития футбола и другой инфраструктуры в Армении. В этом процессе может возникнуть множество препятствий, которые мы надеемся преодолеть с помощью наших международных партнеров. Мы близки к началу проекта Национального стадиона в Армении, который станет важнейшим проектом в армянском футболе. На конгрессах УЕФА и ФИФА, которые состоятся в 2025 году, должны быть приняты важные для Армении решения, в результате которых Армения окончательно укрепится на мировой футбольной карте.
В данный момент, каким бы заманчивым ни казалось уйти в отставку и избавиться от этого тяжелого бремени, меня больше волнуют задачи предстоящего важного года, готовность завершить незавершенные дела и желание формировать будущие планы и цели через обсуждение. Руководство ФФА, в свою очередь, готово к любым дискуссиям с целью выявления проблем и поиска их решений.
Я полностью надеюсь, что процессами наступающего года удастся объединить всю массу людей, неравнодушных к армянскому футболу».