ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն Ազգային ժողովում ներկայացնում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ու Ադրեջանի և Հայաստանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի համատեղ  գործունեության մասին կանոնակարգը վավերացնելու մասին օրենքի նախագիծը։
Կանոնակարգը, հիշեցնենք, ստորագրվել է օգոստոսի 30-ին, իսկ սեպտեմբերի 26-ի որոշմամբ Սահմանադրական դատարանը հաստատել է, որ այն համապատասխանում է ՀՀ Սահմանադրությանը։
Մհեր Գրիգորյանի խոսքով՝ կանոնակարգը կայուն մեխանիզմներ, համապատասխան  գործիքակազմ, ինչպես նաև ինստիտուցիոնալ հիմք է ստեղծում Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև սահմանային հարցերը կարգավորելու համար։
Փոխվարչապետի խոսքով՝ որևէ պատրվակով Հայաստանի ու Ադրբեջանի կողմից այն չվավերացնելը բացատրություն չի ունենա։
«Բայց, այնուամենայնիվ, եթե նման բան տեղի ունենա, ապա մենք  վավերացնելուց հետո ունենք վերջին փուլ, որ կանոնակարգն ուժի մեջ կմտնի, երբ մենք, միջազգային իրավունքի համաձայն, փոխանակվենք ծանուցումների բնօրինակներով։ Բնականաբար, եթե  վավերացման գործընթացը չավարտվի կողմերից մեկի կողմից կամ վերապահումներ սահմանվեն, ծանուցումերի փոխանակում տեղի չի ունենա, պրոցեսը կընդհատվի։ Ես  կարծում եմ՝ մենք չենք ունենա իրավական մի իրավիճակ, որ մեր վավերացնելուց հետո մերը մտնի ուժի մեջ, իսկ ադրբեջանական կողմում չունենանք վավերացված տեքստը»,- նշեց նա։
Գրիգորյանը հայտարարեց, թե չի հասկանում՝  ինչո՞ւ պետք է Ադրբեջանը չվավերացնի կանոնակարգը։ Ըստ նրա՝ եթե նման ցանկություն լիներ՝ Ադրբեջանն այն ուղղակի չէր ստորագրի։
ՀՀ փոխվարչապետն ասաց, թե Հայաստանն իր առջև սահման գծելու խնդիր չի դրել, խնդիր է դրված վերականգնելու սահմանը։

Вице-премьер-министр Армении Мгер Григорян представляет в Национальном Собрании проект закона об утверждении Положения о совместной деятельности Комиссии по демаркации государственной границы и пограничной безопасности между Арменией и Азербайджаном и Государственной комиссии по делимитации государственной границы между Азербайджаном и Арменией и Арменией.
Напомним, регламент был подписан 30 августа, а решением Конституционного суда от 26 сентября подтверждено его соответствие Конституции Республики Армения.
По словам Мгера Григоряна, регламент создает стабильные механизмы, соответствующие инструменты, а также институциональную основу для регулирования пограничных вопросов между Арменией и Азербайджаном.
По словам вице-премьера, не будет никаких объяснений тому, что Армения и Азербайджан ни под каким предлогом не ратифицируют его.
«Но все же, если что-то подобное произойдет, то у нас есть заключительный этап после ратификации, что регламент вступит в силу, когда мы, в соответствии с международным правом, обменяемся оригиналами извещаний. Естественно, если процесс ратификации регламента не будет завершен одной из сторон или будут внесены оговорки, то обмен уведомлениями не состоится, процесс будет прерван. Я думаю, что у нас не будет такой правовой ситуации, что после нашей ратификации наша вступит в силу, а  у азербайджанской стороны не будет ратифицированного текста", - сказал он.
Григорян заявил, что не понимает, почему Азербайджан не должен ратифицировать регламент. По его словам, если бы было такое желание, Азербайджан бы его не подписал.
Вице-премьер Армении отметил, что Армения не ставила перед собой задачу провести границу, она поставила перед собой задачу восстановить границу.