Սահմանազատում անելու համար հիմքեր կային, ԱԺ-ում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման կանոնակարգը վավերացնելու մասին օրենքի նախագիծը ներկայացնելու ժամանակ հայտարարեց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
«1976 թվականի Գլխավոր շտաբի քարտեզը ոչ միայն որպես քարտեզային փաստաթուղթ, այլև որպես հիմքեր լրիվ ամփոփ է, իրավական շղթան կառուցված է»,- ասաց նա։
Մհեր Գրիգորյանի խոսքով՝ սահմանազատման համար լրիվ վավեր հիմքեր են եղել։
«Խոսքը չի վերաբերում նրան, որ պետք է հատվածական սահմանազատում արվի, սահմանազատման աշխատանք պետք է արվի, բայց կանոնակարգում հստակ գրված է՝ վերջում պայմանագիր ստորագրելուց պայմանգրին կից պետք է լինի միասնական արձանագրություն-նկարագրություն, որը նկարագրում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի ողջ սահմանը։ Ես չեմ բացառում՝ կան ռիսկեր, որ գործընթացը կխզվի կամ չի ավարտվի, բայց չկա ռիսկ, որ մի հատված կլինի իրավաբանորեն ձևակերպված որպես սահման, իսկ հետո պայմանագիր չի ստորագրվի ու դա չի կլանվի»,- ասաց նա։
Թե ո՞ր հատվածում է լինելու հաջորդ սահմանազատումը՝ փոխվարչապետն ասաց, թե դրա վերաբերյալ նույնիսկ քննարկումներ դեռ չեն եղել։
«Մի սահմանում կա, որը, կարծես թե, ռեալ պայմանավորվածություն է՝ կոնսենսուսով պետք է որոշվի։ Կողմերից որևէ մեկը չի գալու ու ասի՝ եկեք շարունակենք այս հատվածում՝ ի տարբերություն Տավուշի, այդ հատվածն ամենաբարդն էր։ Ի վերջո, երկար քննարկումներից հետո ձեռք բերվեց կոնսենսուս, որ ամենաբարդ հատվածում սկսենք գործընթացը»,- հավելեց Գրիգորյանը։

Основания для проведения делимитации границы имелись. Об этом вице-премьер-министр Армении Мгер Григорян заявил в ходе представления в Национальном Собрании законопроекта об утверждении Положения о совместной деятельности Комиссии по демаркации государственной границы и пограничной безопасности между Арменией и Азербайджаном.
"Карта Генерального штаба 1976 года - это не только картографический документ, но и полное изложение основ, выстроенной правовой цепочки", - сказал он.
По словам Мгера Григоряна, для делимитации были вполне веские основания.
"Здесь не идет речь о том, что должна быть проведена частичная демаркация, должны быть проведены работы по демаркации границы, но в регламенте четко написано: в конце подписания договора к договору должен быть приложен совместный протокол-описание, в котором описывается вся граница Армении и Азербайджана. Я не исключаю, что есть риски, что процесс будет прерван или не завершен, но нет риска, что какой-то участок будет юридически оформлен как граница, а затем договор не будет подписан",- сказал он.
Что касается следующего участка делимитации границы, вице-премьер заявил, что по этому поводу не было даже обсуждений.
«Есть определение, которое, похоже, является реальной договоренностью, решение должно быть принято консенсусом. Ни одна из сторон не придет и не скажет: давайте продолжим в этой части, в отличие от Тавуша, эта часть была самой сложной. В конце концов, после долгих обсуждений был достигнут консенсус начать процесс с самой сложной части", - добавил Григорян.