Ուկրաինայում քննադատել են Գուտերեշին՝  ԲՐԻԿՍ-ի գագաթնաժողովին մասնակցելու համար
Ուկրաինայում հայտարարել են, որ ՄԱԿ  գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը «սխալ ընտրություն է կատարել»՝ համաձայնելով մասնակցել Կազանում ընթացող ԲՐԻԿՍ-ի գագաթնաժողովին և չմասնակցելով ավելի վաղ Շվեյցարիայում Կիևի նախաձեռնած համաժողովին։
Այդ մասին նշված է Ուկրաինայի ԱԳՆ մեկնաբանությունում, որը տեղադրվել է գերատեսչության՝  X-ի (նախկինում՝ Twitter) պաշտոնական միկրոբլոգում։
«ՄԱԿ  գլխավոր քարտուղարը մերժեց Ուկրաինայի հրավերը՝ մասնակցել Շվեյցարիայում հունիսին տեղի ունեցած առաջին «խաղաղության գագաթնաժողովին», բայց ընդունեց Կազանում ԲՐԻԿՍ-ի գագաթնաժողովին մասնակցելու հրավերը։ Դա սխալ ընտրություն է, որը չի նպաստում խաղաղության գործընթացին և  վնաս է հասցնում ՄԱԿ-ի հեղինակությանը»,- նշված է Ուկրաինայի ԱԳՆ մեկնաբանությունում։

Министерство иностранных дел Украины выразило недовольство из-за решения генсека ООН Антониу Гутерриша принять участие в саммите БРИКС в Казани вместо участия в конференции по Украине в июне.
В заявлении украинского ведомства говорится, что выбор Гутерриша «неправильный», не способствует делу мира и подрывает репутацию ООН, передает РИА «Новости».
Заместитель главы МИД России Сергей Вершинин ранее сообщил, что Гутерриш подтвердил участие в саммите БРИКС, который пройдет в Казани. В ходе мероприятия также запланирована встреча президента России Владимира Путина с генеральным секретарем ООН. На встрече будут обсуждаться деятельность ООН и актуальные международные вопросы, включая ближневосточный кризис и ситуацию на Украине.
Напомним,  в июне Гутерриш отменил свой визит на швейцарскую конференцию по украинской тематике, так как у него были планы на другие мероприятия.