Այսօր հավաքական մեղավորության հիմք է դրվում. Սրբազան (Տեսանյութ)
Այս ընթացակարգով հաստատվեց այն հակապետական արարքը, որի մասին մենք նախազգուշացրել էինք և որի պատճառով դուրս ենք եկել պայքարի, տեսաուղերձում ասում է Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանի պահանջով ու պարտադրանքով տարածքներ են հանձնվել Տավուշից՝ որևէ հիմք չունենալով դրա համար:
«Այսօրվա ընթացակարգը հուշում է այն մասին, որ Տավուշում տեղի ունեցածը հանցագործություն էր, հակապետական, հակասահմանադրական՝ ընդդեմ բոլոր տեսակի տրամաբանությունների: Հանձնվել են հողեր, տարածքներ, ապա նոր դրանց վերաբերյալ աշխատանքային կանոնակարգ է հաստատվել: Մինչ օրս փաստաթղթերը, որոնք ավելի մեծ արժեք ունեին, որոնք ստորագրվել են մեկ անձի կողմից, որևէ ընթացակարգ չեն անցել՝ նոյեմբերի 9-ից հետո: Բոլոր փաստաթղթերն ու պայմանագրերը եղել են մեկ մարդու ստորագրությամբ:
Այսօր հիմք է դրվում հավաքական մեղավորության: Մեղքի չափաբաժինը տեղափոխվում է բոլորի վրա՝ ՍԴ-ի, ՔՊ-ի և անուղղակի կերպով այն հայ մարդկանց վրա, ովքեր քվեարկել են այս կուսակցության օգտին»,-ասաց նա:

Этой процедурой подтвердилось антигосударственное деяние, о котором мы предупреждали и из-за которого начали борьбу, - говорит в видеообращении архиепископ Баграт Галстанян.
По его словам, по требованию и принуждению Азербайджана территории Тавуша были сданы Азербайджану без каких-либо оснований.
«Процесс ратификации так называемого рабочего регламента свидетельствует о том, что происшедшее в Тавуше является антигосударственным, антиконституционным и антинациональным преступлением.
Все документы подписаны одним человеком, но сегодня закладывается фундамент коллективной вины. Рабочий регламент прошел через Конституционный суд, проходит через Национальное Собрание, таким образом этот человек перекладывает долю вины на всех.
Сначала судьи КС, затем фракция НС, а потом косвенно – все армяне, проголосовавшие за эту партию», - отметил Галстанян.