ՀՀ-ն դեռ հետևում է ԲՐԻԿՍ-ի գործունեությանը, իսկ Թուրքիան ու Ադրբեջանն արդեն հայտ են ներկայացրել
Հայաստանի հիմնական գործընկերները՝ Ռուսաստանը, Հնդկաստանը, Իրանը, Չինաստանը և Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, արդեն միացել են BRICS-ին, իսկ Ադրբեջանն ու Թուրքիան այս հարթակին միանալու հայտ են ներկայացրել։ Այս մասին Արմենպրեսի հետ զրույցում նշել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
«Հայկական կողմը դեռ ուշադիր հետևում է BRICS-ի գործունեությանը, բայց, անկասկած, տեսնում են՝ այն կարող է լուրջ լրացուցիչ հնարավորություններ ընձեռել տնտեսական ներուժի զարգացման, բազմակողմանի շփումների զարգացման և առևտրի համար Լատինական Ամերիկայի, Ասիայի և Աֆրիկայի հեռավոր շրջանների հետ, BRICS-ը կոշտ կառուցվածքով բազմակողմ կազմակերպություն կամ մաքսային միություն չէ:
Չի կարելի չնշել, որ ս.թ. օգոստոսի 8-ին Երևանում տեղի է ունեցել «Հայաստանի և ԵԱՏՄ-ի միջև համագործակցության նոր հորիզոններ ՇՀԿ-ի և ԲՐԻԿՍ-ի հետ» միջազգային ֆորումը, որի արդյունքում մեկնարկել է «Հայաստան-ԲՐԻԿՍ» բիզնես համագործակցության Երևանի կենտրոնի աշխատանքը», - նշել է ՌԴ բարձրաստիճան դիվանագետը։

В БРИКС уже вступили ключевые партнеры Армении – Россия, Индия, Иран, Китай и Объединенные Арабские Эмираты. Заявки на присоединение к этой платформе подали Азербайджан и Турция. Об этом в беседе с Арменпресс заявил посол России в Армении Сергей Копыркин.
«Армянская сторона пока присматривается к деятельности данного объединения, но без сомнения в Республике видят, что оно можетпредоставить серьезные дополнительные возможности для раскрытия экономического потенциала, развития многоплановых контактов и торговли с географически удаленными регионами Латинской Америки, Азии и Африки. При этом, что немаловажно, БРИКС не является жестко структурированной многосторонней организацией или таможенным союзом.
Нельзя не упомянуть, что 8 августа с.г. в столице Армении прошел международный форум «Новые горизонты сотрудничества Армении и ЕАЭС с ШОС и БРИКС», по итогам которого был дан старт работе ереванского центра делового сотрудничества «Армения-БРИКС»»,- отметил посол РФ в Армении.