«3+3»-ը Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների հարթակ չէ, այդպիսի առաջարկ չկա. Միրզոյան (Տեսանյութ)
«3+3»-ը տարածշրջանային խորհրդատվական հարթակ է, որին առաջին պահից էլ մասնակցել ենք և կարծում եմ՝ կշարունակենք մասնակցությունը, քանի որ կարևորում ենք տարածաշրջանում մեր հարևանների հետ հարաբերությունները»,-.ԱԺ-ում ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Հարցին, թե կարո՞ղ է «3+3»-ը լինել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների հարթակ, Միրզոյանը պատասխանեց՝ այդպիսի առաջարկ  չկա սեղանին դրված։
«Եթե լինի էլ, նպատակահարմար չենք գտնի դրան դրական արձագանքել, որովհետև մենք ունենք Ադրբեջանի հետ երկկողմ բանակցությունների ձևաչափը, ընդ որում՝ բոլոր ուղղություներով»,-ասաց նա։
Միրզոյանն անդրադարձավ նաև Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի հետ հանդիպմանը․  «Կենտրոնացանք խաղաղության պայմանագրի տեքստի վրա, փորձեցինք էլի դրական զարգացում ապահովել և մոտեցնել հնարավոր շուտափույթ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը»։
Ինչ վերաբերում է այդ հանդիպումից հետո Ադրբեջանի նախագահի՝ ՀՀ-ին ուղղված մեղադրանքներին, ապա  Միրզոյանն ասաց՝ առաջին անգամ չէ, որ ոչ կառուցողական հռետորաբանություն են նկատում պաշտոնական  Բաքվից։
«Սա որևէ կերպ մեզ չի շեղում և չի շեղելու մեր ռազմավարությունից՝ համբերատար և կառուցողական և ակտիվ աշխատել՝ օր առաջ ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագումն իրականցնելու համար»,-ասաց նա։

«3+3» - это консультативная региональная платформа, в которой мы участвовали с самого начала и думаю, что будем участвовать и дальше, потому что мы ценим отношения с нашими соседями по региону», - заявил в парламенте министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.
На вопрос, может ли «3+3» стать платформой для армяно-азербайджанских отношений, Мирзоян ответил, что такого предложения на столе переговоров нет.
"Если будет такое предложение, мы не будем считать целесообразным положительно на него реагировать, поскольку у нас есть формат двусторонних переговоров с Азербайджаном, причем по всем направлениям", - сказал он.
Мирзоян также коснулся встречи с главой МИД Азербайджана. «Мы сосредоточились на тексте мирного соглашения, мы постарались обеспечить еще одно позитивное развитие и приблизить подписание мирного соглашения как можно скорее».
Что касается обвинений президента Азербайджана в адрес Армении после той встречи, Мирзоян отметил, что они уже не первый раз замечают неконструктивную риторику официального Баку.
"Это никоим образом не отвлекает нас и не отвлечет от нашей стратегии: терпеливо, конструктивно и активно работать над скорейшим подписанием мирного договора между Арменией и Азербайджаном", - сказал он.