Կիրանցում դպրոց գնալը վերջին 35 տարում այնքան անվտանգ չի եղել, որքան այսօր է. Փաշինյան (Տեսանյութ)
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լևոն Քոչարյանը ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից հետաքրքրվեց, թե որո՞նք են Ադրբեջանին կուրորեն հավատալու պատճառները:
«Մենք որդեգրել ենք որոշակի ռազմավարություն՝ անվտանգային ոլորտում ընդհանուր առմամաբ մեր ռազմավարությունների հիմքը պետք է լինի լեգիտիմությունը, և մենք հետևում ենք դրան: Եվ այն, ինչ այսօր ԱԺ-ն վավերացրել է, մենք ըստ արժանվույն պետք է գնահատենք, քանի որ դա  կարևոր իրադարձություն է․ դրանով արձանագրել ենք ՀՀ-ի լեգիտիմ տարածքների  սահմանների սահմանազատման սկզբունքները և դրանք պետք է կյանքի կոչվեն»,-նշեց Փաշինյանը:
Փաշինյանի խոսքով՝ ՀՀ-ում և ՀՀ-ից դուրս կլինեն կարծիքներ, գործողություններ՝  իրենց ռազմավարությունից շեղելու համար։
«Սակայն մենք դրանից չենք շեղվելու»,- ասաց նա։
Խորհրդարանում Փաշինյանը կրկին պնդեց՝ Կիրանցում այսքան «անվտանգ» վերջին 35 տարում «չի եղել»։
«Ինչ վերաբերում է Կիրանցում տեղի ունեցածին, ապա դա  շատ լուրջ հաջողություն է անվտանգային առումով: Հիշո՞ւմ եք՝ ասում էին, թե երեխաներն այնտեղ ինչպե՞ս են դպրոց գնալու: Երեխաները Կիրանցում դպրոց են գնում հաճույքով՝ անվտանգության զգացումով: Կիրանցում դպրոց  գնալը վերջին 35 տարում այնքան անվտանգ չի եղել, որքան  այսօր է: Մենք այս խնդրի լուծումը ուզում ենք շարունակել  և դա  անել բոլոր մարզերում»,- ասաց նա։

Депутат фракции "Армения" Левон Кочарян в ходе сессии вопросов и ответов правительство-НС спросил премьер-министра Никола Пашиняна, каковы причины слепой веры в Азербайджан?
«Мы приняли определенную стратегию. Легитимность должна стать основой нашей общей стратегии в сфере безопасности, и мы ей следуем. И то, что сегодня ратифицировало Национальное собрание, мы должны оценить по достоинству, потому что это важное событие. Таким образом, мы зафиксировали принципы демаркации границ законных территорий Республики Армения, и они должны быть реализованы», - сказал Пашинян.
По словам Пашиняна, в Республике Армения и за ее пределами будут мнения и действия, которые отвлекут их от их стратегии.
"Однако мы не будем отклоняться от этой стратегии", - сказал он.
В парламенте Пашинян еще раз заявил, что в Киранце за последние 35 лет еще не было так «безопасно».
«Что касается того, что произошло в Киранце, то это очень серьезный успех с точки зрения безопасности. Помните, как дети собирались там ходить в школу? Дети ходят в школу в Киранце с удовольствием и чувством безопасности. Ходить в школу в Киранце за последние 35 лет еще не было так безопасно, как сегодня. Мы хотим и дальше решать эту проблему и делать это во всех областях», - сказал он.