Բայդենը ցանկանում է դառնալ խաղաղության համաձայնագրի կնքահայրը. Սուրեն Սարգսյան
«Ամերիկյան դիվանագիտության մեջ ընդունված պրակտիկա է բանագնացների հետ նաև նամակներ ուղարկել ընդունող երկրների ղեկավարներին: Հիշենք 2023թ. նույն Սամանթա Փաուերի այցը Հայաստան և նրա կողմից վարչապետին փոխանցված Ջո Բայդենի նամակը: Այս առումով այստեղ որևէ արտասովոր բան չեմ տեսնում:
Բովանդակային առումով ևս, Ալիևին ու Փաշինյանին ուղղված նամակներում արտասովոր բան չկա: Ամերիկյան պաշտոնական դիրքորոշումների արտացոլումն է, ընդունված ձևակերպումներով և քաջալերման խոսքերով՝ շարժվել դեպի առաջ:
Այստեղ ամենից կարևորը ժամանակագրությունն է (timing): Բայդենի վարչակազմին մնացել է 3 ամիս՝ իշխանությունն ամբողջությամբ Թրամփին կամ Հարիսին փոխանցելու համար:
Բնականաբար, Բայդենը ցանկանում է, որ 4 տարվա այն ներդրումը, որ իր վարչակազմն ունեցել է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործում, հասնի իր տրամաբանական ավարտին, և Բայդենն արդարացիորեն դառնա խաղաղության համաձայնագրի կնքահայրը:
Հեռացող նախագահ Բայդենը, ով արտաքին քաղաքականության ավելի մեծ փորձառություն ունի, քան վերջին 30 տարիների ԱՄՆ որևէ նախագահ՝ պաշտոնը ստանձնելիս հասկանում է, որ ո՛չ Թրամփի, և ո՛չ էլ Հարիսի վարչակազմերի համար մեր տարածաշրջանը առաջնահերթություն չի լինելու, հետևաբար, իր բոլոր ձեռքբերումները, եթե նույնիսկ ջուրը չգնան, ապա էապես դանդաղելու են կյանքի կոչման տեսանկյունից: Մյուս կողմից, նա ցանկանում է իր ժառանգության մեջ ունենալ հաջողության պատմություն՝ խաղաղության կերտման տեսանկյունից, ինչպիսիք դեռևս չկան:
Բնական է, որ խաղաղության համաձայնագրի կնքումը և Հարավային Կովկասի կոնֆլիկտի լուծումը (ինչպես ձևակերպված է Բայդենի ազգային անվտանգության ռազմավարության մեջ) ամերիկյան արտաքին շահերի համատեքստում ևս կարևոր նշանակություն ունեցող հանգամանք է, ինչն իր հերթին ստիպում է Բայդենի վարչակազմին մինչև վերջին րոպեն (հունվարի 20-ը՝ ժամը 12:00) պայքարել այդ շահերի ապահովման համար»,- գրել է նա:

Политолог-международник Сурен Саркисян пишет: «В американской дипломатии принято отправлять письма лидерам принимающих стран вместе с посланниками. Вспомним визит той же Саманты Пауэр в Армению в 2023 году и письмо Джо Байдена, переданное ею премьер-министру. Я не вижу здесь ничего необычного в этом плане.
По содержанию в письмах, адресованных Алиеву и Пашиняну, нет ничего необычного. Это отражение официальной американской позиции с общепринятыми формулировками и словами поддержки о том, что нужно двигаться вперед.
Самое главное здесь – время (timing). У администрации Байдена осталось 3 месяца, чтобы полностью передать власть Трампу или Харрису.
Естественно, Байден хочет, чтобы четырехлетний вклад его администрации в урегулирование армяно-азербайджанских отношений достиг своего логического завершения, а Байден справедливо стал крестным отцом мирного договора.
Уходящий президент Байден, имеющий больше опыта во внешней политике, чем любой президент США за последние 30 лет, при вступлении в должность понимает, что наш регион не будет приоритетом ни для администраций Трампа, ни для администраций Харриса, поэтому все его достижения, даже если они yе дадут результатов, они существенно замедлятся с точки зрения реализации. С другой стороны, он хочет иметь в своем наследии историю успеха в плане миростроительства, аналогов которой еще не существует.
Естественно, что подписание мирного договора и разрешение южнокавказского конфликта (как это сформулировано в стратегии национальной безопасности Байдена) также является важным обстоятельством в контексте американских внешних интересов, что, в свою очередь, вынуждает администрацию Байдена бороться до последней минуты (12:00 20 января) за обеспечение этих интересов», - написал он.