Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն ինն ամսում աճել է 8.7 տոկոսով
Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ աճել է 8.7 տոկոսով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին փաստում են ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալները:
Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը 9 ամսում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 12.6 տոկոսով, գյուղատնտեսական համախառն արտադրանքի ծավալը՝ 1.8 տոկոսով: Շինարարության ծավալն ավելացել է 15.9 տոկոսով:
Առևտրի շրջանառությունում աճը կազմել է 19.5 տոկոս: Նույն ժամանակահատվածում մատուցված ծառայությունների ծավալն ավելացել է 5.9 տոկոսով:
2024 թվականի հունվար-սեպտեմբերին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ սպառողական գների ինդեքսը մնացել է նույնը, իսկ արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսն ավելացել է 2.9 տոկոսով: Էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալներում արձանագրվել է 1.2 տոկոս աճ:
Արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալն այս տարվա 9 ամսում 2023-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 73.5 տոկոսով: Ընդ որում՝ արտահանումն աճել է 2.1 անգամ, իսկ ներմուծումը՝ 54.2 տոկոսով:

Индекс экономической активности Армении в январе-сентябре этого года увеличился на 8,7 % по сравнению с тем же периодом прошлого года.
Как сообщает Арменпресс, об этом свидетельствуют данные, опубликованные Статистическим комитетом РА.
Объем промышленного производства за 9 месяцев возрос на 12,6 % по сравнению с тем же периодом прошлого года, объем валовой продукции сельского хозяйства увеличился на 1,8 %. Объем строительства - на 15,9 %.
Рост товарооборота составил 19,5 %. За тот же период объем оказанных услуг вырос на 5,9 %.
В январе-сентябре 2024 года индекс потребительских цен остался прежним, индекс цен на промышленную продукцию увеличился на 2,9 %. Зафиксирован рост объёмов производства электроэнергии на 1,2 %.
Объем внешней торговли за 9 месяцев текущего года увеличился на 73,5 % по сравнению с тем же периодом 2023 года. При этом экспорт увеличился в 2,1 раза, а импорт - на 54,2 %.