Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքական վեկտորն է` «որտեղ իշխանություն` այնտեղ ես կաց». մարդ եթե մեկ անգամ ծախվում է` դա շատ արագ դառնում է սովորություն. Հայկ Մամիջանյան
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը Փաշինյան-Ալիև հանդիպումից տպավորութուն է ստացել, որ երկու ընկերներ մտերմիկ զրուցում են:
«Սա վիզուալ, իսկ բովանդակային` մեղք է այդ փաստաթուղթն անվանել խաղաղության պայմանագիր, այս փաստաթուղթը ՔՊ-ի նախընտրական  քարոզարշավի մասն է»,- լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց նա:
Մամիջանյանի խոսքով` Նիկոլ Փաշինյանը հիմա Ալիևի հետ բանակցում է հաջորդ ընտրական պրոցեսի ժամանակ խաղաղություն բառը որպես կարգախոս օգտագործելու իրավունքի համար:
«Ինքը թքած ունի, թե Հայաստանն ինչպես կտուժի, ինչ վտանգների առաջ կհայտնվի այդ փաստաթղթով, իրեն պետք է այդ բառը, իսկ մնացած այն ամենը, ինչ ասվում է, մեկնաբանել հնարավոր չէ»,- նշեց պատգամավորը:
«Պատիվ ունեմ» խմբկցության ղեկավարն ասաց, թե  Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքական վեկտորն է` «ով ինձ իշխանության կպահի` ես նրա հետ եմ», «որտեղ իշխանություն` այնտես ես կաց»:
«Հետևաբար, այն աշխարհաքաղական կենտրոնը, ուժը, միավորը,  ով դա անի` նրա պոչն էլ բռնելու է»,- ասաց Մամիջանյանը:
Ըստ նրա` Նիկոլ Փաշինյանի համար Հայաստանը կառավարական ամառանոցներն են, Հանրապետության հրապարակում իր աշխատասենյակն Արագածով ու ավտոշարասյուները:
«Հասկանում եք` փոքր ժամանակ հեծանիվ չունենալը շատ լուրջ հետք է թողնում հետագա կյանքի վրա, իսկ եթե հետո այդ մարդն իշխանության է գալիս ու ունի նախորդ իր` իբր մասնագիտական գործունեության ընթացքում ծախվելու սովորություն... մարդ եթե մեկ անգամ ծախվում է` դա շատ արագ դառնում է սովորություն ու հետո, երբ ինքը, ցավոք սրտի, նստած է երկրի վարչապետի աթոռին, իր ծախվելով ծախում է նաև մեր, ձեր ու բոլորի ապագան, հենց դրա դեմ ենք մենք ամեն օր պայքարում»,- հավելեց Մամիջանյանը:

У руководителя фракции "Честь имею" Айка Мамиджаняна от встречи Пашиняна и Алиева сложилось впечатление, что двое друзей беседуют по душам.
"Это визуально, но по содержанию грех называть этот документ мирным соглашением. Этот документ является частью предвыборной кампании "Гражданского договора"", - заявил он на брифинге с журналистами.
По словам Мамиджаняна, Никол Пашинян сейчас ведет переговоры с Алиевым о праве использовать слово «мир» в качестве лозунга во время следующих выборов.
"Его не волнует, как пострадает Армения, какие опасности ему грозят с этим документом, ему нужно это слово, а все остальное, что говорится, комментировать невозможно", - сказал депутат.
Руководитель фракции "Честь имею" заявил, что политический вектор Никола Пашиняна - «кто держит меня у власти, я с ним», «где власть, там и оставайся».
"Следовательно, Пашинян перейдет на сторону того геополитического центра, силы, единицы, кто это сделает", - сказал Мамиджанян.
По его словам, для Никола Пашиняна Армения – это правительственные дачи, его офис на площади Республики с Арагацом и кортежи.
"Вы понимаете, что отсутствие велосипеда в детстве накладывает очень серьезный отпечаток на вашу дальнейшую жизнь, а если потом этот человек придет к власти и будет иметь привычку продавать себя во время своей прежней якобы профессиональной деятельности... если человек продает себя один раз, это быстро входит в привычку и потом, к сожалению, когда он сидит в кресле премьер-министра страны, продав себя, он продает и наше, ваше и будущее каждого, вот с этим мы и боремся каждый день», - добавил Мамиджанян.