Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի պարտականությունները կատարող Գագիկ Բաղունցի հայտարարությունը  Եվրոպական խորհրդարանի հոկտեմբերի 24-ի բանաձևի վերաբերյալ․
«Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը ողջունում է Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ընդունված հոկտեմբերի 24-ի ՝ 2024 թ. «Ադրբեջանում մարդու իրավունքների և միջազգային իրավունքի խախտումների և Հայաստանի հետ հարաբերությունների վերաբերյալ» բանաձևը, որն ուղղված է Ադրբեջանի տարածքում մարդու իրավունքների աղետալի իրավիճակի, միջազգային իրավունքի նսեմացման և ողջ տարածաշրջանում, մասնավորապես Հայաստանի նկատմամբ, սանձազերծված ագրեսիվ մոտեցումների բացահայտմանը։
Մեր խորին գնահատանքն ենք հայտնում Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներին՝ Արցախի ժողովրդի իրավունքների վերականգնմանն ուղղված հստակ դիրքորոշման համար: Կարևոր է, որ բանաձևն ընդգծում է միջազգային դատարանների որոշումների կատարման անհրաժեշտությունը, Արցախի ժողովրդի ներկայացուցիչների հետ անմիջական երկխոսության անհրաժեշտությունը՝ մեր անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի երաշխավորմամբ, Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների ու քաղաքական բանտարկյալների ազատ արձակումը, ինչպես նաև մեր գույքի ու մշակութային ժառանգության պահպանումը։
Արցախի ժողովրդի համախմբված և անվտանգ վերադարձը հայրենիք առանցքային նշանակություն ունի տարածաշրջանում տևական խաղաղության հաստատման համար, ինչը հնարավոր է ադրբեջանա-արցախյան ուղիղ բանակցությունների միջոցով՝ միջազգային պաշտպանության ներքո։
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը հորդորում է Եվրոպական միությանը ձեռնարկել գործնական և ուղղակի միջոցներ, որոնք ապահովելու են տարածաշրջանում մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ու Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների հարգումը: Այս նպատակով կարևորվում է միջազգային արդյունավետ մեխանիզմների ներդրումը, որոնք կերաշխավորեն արդյունավետ երկխոսության, հավաքական վերադարձի, անվտանգ ու արժանապատիվ կյանքի և այլ հիմնարար իրավունքների պատշաճ իրացումը:

Заявление председателя Национального собрания Республики Арцах Гагика Багунца по поводу резолюции Европарламента от 24 октября:
«Национальное собрание Республики Арцах приветствует принятую Европейским парламентом 24 октября 2024 года резолюцию "О нарушении прав человека и международного права в Азербайджане и отношениях с Арменией", целью которой является раскрытие катастрофической ситуации с правами человека на территории Азербайджана, подрыва международного права и агрессивных подходов, развязанных во всем регионе, особенно в отношении Армении.
Выражаем глубокую признательность депутатам Европарламента за их четкую позицию, направленную на восстановление прав народа Арцаха. Важно, что в резолюции подчеркивается необходимость выполнения решений международных судов, прямого диалога с представителями народа Арцаха, с гарантией нашего безопасного и достойного возвращения, освобождение армянских военнопленных и политических заключенных, удерживаемых в Азербайджане, а также сохранение нашего имущества и культурного наследия.
Коллективное и безопасное возвращение народа Арцаха на родину имеет ключевое значение для установления прочного мира в регионе, что возможно посредством прямых азербайджано-арцахских переговоров под международной защитой.
Национальное Собрание Республики Арцах призывает Европейский Союз принять практические и прямые меры, которые обеспечат защиту прав человека в регионе и уважение основополагающих прав народа Арцаха. Для этой цели важно внедрение эффективных международных механизмов, гарантирующих эффективный диалог, коллективное возвращение, безопасную и достойную жизнь и надлежащую реализацию других основных прав.