ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև առևտրաշրջանառությունը վերջին տարիներին գերազանցել է 5.2 մլրդ դոլարը. Գևորգ Պապոյան
25/10/2024 15:40
Իրանը Մերձավոր Արևելքի խոշորագույն տնտեսություններից մեկն է ու Հայաստանի համար առանձնահատուկ կարևորություն ունեցող երկիր: Հարավային ուղղությամբ առևտրի առանցքային տարր է ոչ միայն Հայաստանի, այլև ԵԱՏՄ երկրների համար, ԱԺ-ում այս մասին հայտարարել է Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը` ներկայացնելով ««Եվրասիական տնտեսական միության և դրա անդամ պետությունների` մի կողմից, և Իրանի Իսլամական Հանրապետության` մյուս կողմից, միջև ազատ առևտրի մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նա նշել է, որ ժամանակավոր համաձայնագրի կնքումը թույլ է տվել շեշտակի ավելացնել ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև առևտրաշրջանառությունը:
«Եթե այն մինչ այդ մոտավորապես 2.4 մլրդ դոլար էր, ապա այժմ այն գերազանցել է 5.2 մլրդ դոլարը»,- ասել է Պապոյանը:
Նշված 5.2 մլրդ դրամից ավելի առևտրաշրջանառության մեջ Հայաստանի չափաբաժինը կազմում է 13.5 տոկոս` 700 մլն դոլար:

Иран является одной из стран с крупнейшей экономикой на Ближнем Востоке и страной особого значения для Армении, является ключевым элементом торговли на южном направлении не только для Армении, но и для стран ЕАЭС.
Об этом заявил министр экономики Геворг Папоян в Национальном Собрании, представляя проект закона «О ратификации Соглашения о свободной торговле между Евразийским экономическим союзом и его государствами-членами, с одной стороны, и Исламской Республикой Иран, с другой стороны».
Он отметил, что заключение временного соглашения позволило существенно увеличить товарооборот между ЕАЭС и Ираном.
"Если раньше товарооборот составлял примерно 2,4 миллиарда долларов, то сейчас он превысил 5,2 миллиарда долларов", - сказал Папоян.
Доля Армении в товарообороте объемом более 5,2 миллиарда драмов составляет 13,5 процентов - 700 миллионов долларов.