Կրեմլը հերքել է արևմտյան լրատվամիջոցների հրապարակած տեղեկությունները, թե ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պարբերաբար շփվում է ամերիկացի միլիարդատեր Իլոն Մասկի հետ և նույնիսկ նրան խնդրել է  չակտիվացնել Starlink արբանյակային ինտերնետը Թայվանում՝   այսպիսով աջակցելով Պեկինին։
«The Wall Street Journal-ը բացարձակ սուտ տեղեկություններ է հրապարակել»,- այս առնչությամբ ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը՝ պատասխանելով հարցին, թե որքանով են իրականությանը համապատասխանում լուրերը, ըստ որոնց 2022 թվականի վերջից Մասկը կանոնավոր կապ  է պահպանում Պուտինի հետ։
Պեսկովը նշել է, որ Պուտինը մեկ անգամ է միայն խոսել Մասկի հետ՝ 2022 թվականից առաջ։ «Միջին տևողությամբ» հեռախոսազրույցը, նրա խոսքով, «ճանաչողական բնույթ է կրել»։
«Խոսել են ավելի շատ նորարար տեխնոլոգիաների, ապագայի տեխնոլոգիական լուծումների մասին, թե ինչի վրա է դրվում շեշտը, համեմատվել են տեխնոլոգիական զարգացման ուղղությունները, որոնք Մասկը խոստումնալից է համարում։ Պուտինը պատմել է, թե ինչպես է դա մեզ մոտ ընթանում»,- նշել է Պեսկովը։
«Դա միակ շփումն է եղել։ Դրանից հետո Մասկը Պուտինի հետ կապ չի հաստատել, և հակառակի մասին բոլոր պնդումները սուտ են»,- հավելել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակը։

В Кремле опровергли сообщения западных СМИ о том, что президент РФ Владимир Путин регулярно общается с американским миллиардером Илоном Маском и даже просил его не активировать Starlink над Тайванем.
"Нет, это все неправда. То есть это абсолютно ложная информация опубликована в газете The Wall Street Journal", - заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков журналистам в пятницу, 25 октября.
Ранее The Wall Street Journal (WSJ) опубликовала статью, в которой со ссылкой на нескольких действующих и бывших чиновников в США, Европе и России утверждается, что миллиардер и сторонник Дональда Трампа - американский бизнесмен Илон Маск с конца 2022 года поддерживает регулярные контакты с президентом России Владимиром Путиным.
По словам собеседников издания, Маск и Путин обсуждают личные и деловые темы, а также геополитическую напряженность. Газета отмечает, что сведения о контактах Маска с Кремлем, судя по всему, - "тщательно охраняемый секрет", даже в администрации США не все знают о них. Один из собеседников WSJ заявил, что властям США не нравятся контакты Маска и Путина, но Белый дом не делал бизнесмену никаких замечаний.