«Միշա Գյուրջյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու որոշումը քաղաքականացված շահարկումների տեղիք է տվել»․ՔԿ-ի պարզաբանումը
26/10/2024 11:49
Միշա Գյուրջյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու որոշումը անհիմն և ակնհայտորեն քաղաքականացված շահարկումների տեղիք է տվել, հայտնում են ՔԿ-ից՝ պարզաբանում ներկայացնելով։
«ՀՀ քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 3-րդ կետերով և 457-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցավոր արարքների կատարման համար մեղադրվող Միշա Գյուրջյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու որոշումը անհիմն և ակնհայտորեն քաղաքականացված շահարկումների տեղիք է տվել։
Անթույլատրելի համարելով այդ հանգամանքը` ՀՀ քննչական կոմիտեն հարկ է համարում պարզաբանել հետևյալը.
ՀՀ կառավարության 2024 թվականի հոկտեմբերի 10-ի թիվ 1614-Ն որոշմամբ, ի թիվս այլ կարգավորումների, սահմանվել է, որ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանման արդյունքում ՀՀ տարածքում հայտնված և մասնավոր սեփականություն չհանդիսացող՝ մինչև 2017թ․ արտադրության թեթև մարդատար ավտոմոբիլների (բացառությամբ օրենսդրությամբ սահմանված դեպքերի) նկատմամբ սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը կատարվում է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանման արդյունքում ՀՀ տարածքում հայտնված, ՀՀ քաղաքացիություն ստացած (ունեցող) կամ ՀՀ կառավարության 2023թ․ հոկտեմբերի 26-ի N1864-Ն որոշման 1-ին կետով ՀՀ-ում ժամանակավոր պաշտպանության տակ վերցված և նշված տրանսպորտային միջոցները փաստացի տիրապետող կամ օգտագործող անձանց անվամբ։
Քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ մեղադրյալի կողմից ավտոմեքենան իր անվամբ գրանցելու ժամանակահատվածում ներկայացվել են տեղեկանքներ, որոշումներ, որոնք իրականությանը չեն համապատասխանել կամ գոյություն չեն ունեցել և այդ եղանակով հիշյալ ավտոմեքենան անհատույց և ապօրինի դարձրել է իրենը։ Սակայն ՀՀ Կառավարության վերոնշյալ՝ փաստացի անձի իրավական վիճակը բարելավող որոշման իրավակարգավորումների պայմաններում մեղադրյալի կողմից կատարված արարքի հանրային վտանգավորությունն էականորեն նվազել է և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 16-րդ հոդվածի 2-րդ մասի կարգավորումների հիման վրա չի կարող համարվել հանցանք:
Հաշվի առնելով վերը նշված հիմնավորումները` վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել հսկող դատախազին՝ մեղադրյալի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդումը դադարեցնելու վերաբերյալ, որը բավարարվել է», - նշված է հաղորդագրությունում։

Решение о прекращении уголовного преследования в отношении Миши Гюрджяна вызвало беспочвенные и явно политизированные спекуляции, сообщает Следственный комитет, представляя разъяснения.
"Решение о прекращении уголовного преследования в отношении Миши Гюрджяна, обвиняемого в совершении преступных деяний, предусмотренных пунктами 1, 3 части 2 статьи 255 и частью 2 статьи 457 Уголовного кодекса РА, по уголовному делу, расследуемому Следственным комитетом Армении, вызвало беспочвенные и явно политизированные спекуляции.
Считая данное обстоятельство недопустимым, Следственный комитет Республики Армения считает необходимым разъяснить следующее:
Решением Правительства Республики Армения № 1614-Н от 10 октября 2024 года, среди других постановлений, установлено, что государственная регистрация права собственности на легковые автомобили, выпущенные до 2017 года (за исключением случаев, предусмотренных законом), оказавшихся на территории Республики Армения в результате вынужденного переселения из Нагорного Карабаха и не являющихся частной собственностью, осуществляется на имя лиц, оказавшихся на территории Республики Армения в результате вынужденного переселения из Нагорного Карабаха, получивших (имеющих) гражданство Республики Армения, либо лиц, взятых под временную защиту в Республике Армения, которые фактически владеют или пользуются указанными транспортными средствами, в соответствии с пунктом 1 решения № 1864-Н Правительства Республики Армения от 26 октября 2023 года.
В ходе уголовного производства установлено, что при регистрации транспортного средства на свое имя обвиняемый представил документы и решения, которые не соответствовали действительности или не существовали, и таким образом данное лицо незаконно и безвозмездно завладело указанным транспортным средством. Однако в условиях правового регулирования вышеупомянутого решения Правительства РА об улучшении правового статуса личности общественная опасность деяния, совершенного обвиняемым, существенно снизилась и исходя из положений ст. 16 часть 2 УК РА, это не может считаться преступлением.
С учетом изложенных обоснований орган, осуществляющий уголовное производство, представил ходатайство надзирающему прокурору о прекращении уголовного преследования в отношении обвиняемого, которое было удовлетворено", - говорится в сообщении.