Միայն Եռաբլուր այցելելով, Վազգենի շիրիմին գալով էլ զգում ես նրա ուժը, ուժ ես ստանում: Այստեղ զորքն է Վազգենի, ինքն էլ՝ իր զորքի գլխին: Այս վայրը մեզ միշտ սթափ մնալու հնարավորություն է տալիս: Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 27-ին, «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը:
Խոսելով Հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության բացահայտման մասին, Քոչարյանը նշեց, որ ինքը մինչ այս տարի ակնկալում էր, որ գոնե հոկտեմբերի 27-ի 25-ամյակի աս գործը լիարժեք բացահայտված կլիներ և արդյունքները խիստ մտահոգիչ են. «Հոկտեմբերի 27-ի քննչական խմբի թողած ժառանգությունը, հատորների տեսքով, տալիս էր այդ հնարավորությունը: Պատահական չէ, որ նախկինում իշխանությունները ինչ-ինչ պատճառներով այդ գործընթացը սառեցրեցին, դատավարությունն էլ մկրատով կտրեցին:
Ո՞ւր է պարոն Ուզունյանը, այս հարցը պետք է գլխավոր դատախազին հուզի: Ոնց եղավ, որ նա անհետացավ: Նա անհետացել է: Իհարկե, առանց պատվերի դա չէր լինի, ո՞ւր է Ալիկ Հարությունյանը՝ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի աշխատակազմի ղեկավար, որևէ մեկը լսե՞լ է այդ մարդու մասին, կարևորագույն վկա է: Կան առանցքային վկաներ, որոնք այսօր չկան, մի մասը մահցավ անհասկանալի հանգամանքներում, բայց կան շատ մարդիկ, որոնք շարունակում են մնալ այս գործի բացահայտման համար որպես բանալի: Ես ակնկալում եմ, որ նոր գլխավոր դատախազը այս գործի բացահայտումով կկանխի հետագա այսպիսի ցանկությունները:

Лишь побывав в Ераблуре, придя на могилу Вазгена, чувствуешь его силу, набираешься сил. Здесь, в пантеоне "Ераблур", войско Вазгена, и он стоит во главе своего войска. Это место всегда дает нам шанс остаться трезвыми. Об этом сегодня, 27 октября, в беседе с журналистами в военном пантеоне "Ераблур" заявил председатель постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян.
Говоря о раскрытии преступления 27 октября, Кочарян отметил, что еще до этого года ожидал, что дело будет полностью раскрыто как минимум к 25-й годовщине 27 октября, и результаты очень тревожные. «Наследие, оставленное следственной группой от 27 октября, в виде томов, предоставляло такую возможность. Неслучайно в прошлом власти по каким-то причинам замораживали процесс и прерывали судебный процесс.
Где господин Узунян? Этот вопрос должен волновать генерального прокурора. Как он исчез? Он исчез. Конечно, этого бы не произошло без заказа, где находится Алик Арутюнян, руководитель администрации второго президента Роберта Кочаряна, слышал ли кто-нибудь об этом человеке, он важный свидетель. Есть ключевые свидетели, которые сегодня бесследно исчезли, некоторые умерли при невыясненных обстоятельствах, но есть много людей, которые остаются ключом к раскрытию этого дела. Я рассчитываю, что новый генеральный прокурор предотвратит дальнейшие подобные желания, выведя это дело на чистую воду».