Սահմանազատման շրջանակներում նախատեսվում է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի վերականգնում. Գլխավոր շտաբի պետ
ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Էդվարդ Ասրյանը հորդորում է Ջերմուկից ադրբեջանցիների դուրս գալու վերաբերյալ հարցն իրեն այլևս չտալ։
«Դա ռազմավարական օպերատիվ նշանակության հարց է, հանրության դիմաց դրան ես չեմ պատասխանի»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
ԳՇ պետը համաձայն է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարության հետ, որ Հայաստանը օկուպացված տարածքները պետք է հետ բերի ոչ ռազմական ճանապարհով։
«Այո, միանշանակ համաձայն եմ մեր վարչապետի հետ, կա սահմանազատման գործընթաց, դրա շրջանակներոմ նախատեսվում է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի վերականգնում համապատասխան սահմաններով»,- ասաց նա՝ նշելով, թե վստահ է դրանում։
ԳՇ պետի խոսքով՝ սահմանների անվտանգության համար միայն Գլխավոր շտաբի պետը չի, որ պատասխանատու է, պատասխանատու են բոլորը։
«Գլխավոր շտաբի պետը ռազմական հնարավորությունների սահմաններում կատարում է իր առջև դրված խնդիրը՝ մարտական գործողությունների ընթացքում Գլխավոր շտաբը կառավարում է մարտական գործողությունները»,- ասաց Ասրյանը։

Начальник Генерального штаба ВС Армении Эдвард Асрян призывает его больше не задавать вопрос о выводе азербайджанских войск из Джермука.
"Это вопрос оперативно-стратегического значения, я не буду на него отвечать перед общественностью", - сказал он на брифинге с журналистами в Национальном собрании.
Глава Генштаба согласен с заявлением премьер-министра Никола Пашиняна о том, что Армения не ставит задачу возвращения территорий военным путем.
"Да, я однозначно согласен с нашим премьер-министром, проводится процесс демаркации, в рамках которого планируется восстановление суверенной территории Республики Армения с соответствующими границами", - сказал он, отметив, что уверен в этом.
По словам главы Генштаба, за безопасность границы отвечает не только глава Генштаба, ответственность несут все.
«Начальник Генерального штаба выполняет поставленную перед ним задачу в пределах боевых возможностей, в ходе боевых действий Генштаб руководит боевыми действиями», - сказал Асрян.