Ռուս սահմանապահների ամբողջական դուրսբերման մասին որոշում դեռևս չկա․ ԱԱԾ պետ (Տեսանյութ)
Նախնական պայմանավորվածություն կա, որ 2025 թվականի հունվարի 1-ից «Ագարակ» սահմանային վերահսկողության կետում սահմանային ամբողջական ծառայությունն իրականացվի ՀՀ սահմանապահ զորքերի կողմից, իսկ հայ-իրանական ընդհանուր սահմանին համատեղ ծառայության վերաբերյալ այս պահին ընթանում են քննարկումներ»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԱԾ տնօրեն Արմեն Աբազյանը՝ անդրադառնալով հայկական և ռուսական սահմանապահ ուժերի կողմից հայ-իրանական սահմանին ծառայություն իրականացնելու վերաբերյալ վերջին փոփոխություններին։
Պատասխանելով հարցին, թե մոտ ապագայում  հնարավո՞ր է, որ ինչպես հայ-իրանական, այնպես էլ հայ-թուրքական սահմանին ծաառայությունը միայն հայ սահմանապահներն իրականացնեն, այսինքն՝ ռուս սահմանապահներն ամբողջությամբ դադարեցնեն ծառայությունը ՀՀ սահմաններին, ԱԱԾ տնօրենն ասաց՝ դեռևս նման որոշում չկա։

Есть предварительная договоренность, что с 1 января 2025 года пограничные войска Армении будут осуществлять полноценную пограничную службу на пограничном пункте пропуска "Агарак", и в настоящее время идут переговоры о совместной службе Республики Армения и РФ на границе Армении с Ираном. Об этом на брифинге с журналистами в Национальном Собрании заявил директор СНБ Армен Абазян, сославшись на недавние изменения, касающиеся службы армянских и российских пограничников на армяно-иранской границе.
Отвечая на вопрос, возможно ли, что в ближайшее время службу на армяно-иранской, а также армяно-турецкой границе будут осуществлять только армянские пограничники, то есть российские пограничники полностью прекратят службу на границах Республики Армения, директор СНБ сообщил, что такого решения пока нет.