ԱԳ փոխնախարարը Ֆրանսիայի պատվիրակության հետ քննարկել է տարածաշրջանային հարցեր
Հոկտեմբերի 27-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի Օվերնյ-Ռոն-Ալպեր շրջանի փոխնախագահ Թիերի Կովաքսի գլխավորած պատվիրակության հետ, որի կազմում էին Օվերնյ-Ռոն-Ալպեր շրջանի 6 քաղաքների քաղաքապետեր և փոխքաղաքապետեր: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Հանդիպմանը զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան-Ֆրանսիա ապակենտրոնացված համագործակցության հետագա խորացման հեռանկարների շուրջ: Կարևորվել է առաջիկայում Լիոն քաղաքում կայանալիք Օվերնյ-Ռոն-Ալպեր-Հայաստան-Սյունիք միջոցառման հաջող անցկացումը, ինչպես նաև գալիք տարի Գորիս քաղաքում կայանալիք Հայաստան-Ֆրանսիա ապակենտրոնացված համագործակցության 5-րդ նիստի կազմակերպումը:
Նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը կարևորել է Ֆրանսիայի Օվերնյ-Ռոն-Ալպեր շրջանի և Հայաստանի Սյունիքի մարզի միջև համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված քայլերը: Նախարարի տեղակալը ներկայացրել է ՀՀ արտաքին քաղաքականության հիմնական առաջնահերթությունները, ներառյալ Հայաստան-ԵՄ գործընկերությունը:

27 октября заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян принял делегацию, возглавляемую вице-президентом региона Овернь-Рона-Альпы Франции Тьерри Коваксом, в составе которой были мэры и вице-мэры 6 городов региона.
По сообщению МИД Армении, стороны обменялись мнениями о перспективах развития децентрализованного сотрудничества Армении и Франции. Была отмечена важность успешного проведения мероприятия Овернь-Рона-Альпы-Армения-Сюник, которое состоится в скором времени в Лионе, а также организации 5-го заседания децентрализованного сотрудничества Армения-Франция, которое состоится в следующем году в городе Горис.
Заместитель министра Паруйр Ованнисян подчеркнул важность шагов, направленных на расширение сотрудничества между французским регионом Овернь-Рона-Альпы и Сюникской областью Армении. заместитель министра представил основные приоритеты внешней политики Армении, в том числе партнерство Армения-ЕС. Был также затронут ряд региональных вопросов.