«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Հոկտեմբերի 24-ին Ալիև-Փաշինյան կազանյան բանակցություններին մասնակցել են նաև 2 երկրի ԱԳ նախարարները։ Հանդիպման ընթացքում խոսք է գնացել գերիների շուրջ։ Երբ Արարատ Միրզոյանն Ալիևին առաջարկել է COP-29-ին իրենց մասնակցելու դիմաց գերեվարված զինծառայողներից գոնե մի քանիսին վերադարձնել և երաշխավորել է, որ այդ դեպքում անձամբ կգնա Բաքու՝ մասնակցելու միջոցառմանը, Ալիևը հարցին պատասխանելու փոխարեն Փաշինյանին է հարց տվել.
«Իսկ ինչո՞ւ Ռուբեն Վարդանյանին չեք պահանջում»: «Որովհետև գիտեմ, որ չեք տալու»,- պատասխանել է Փաշինյանը։
Ալիևը շարունակել է․ «Փոխարենը՝ այլ երկրից են պահանջում, Պուտինն է պահանջում նրան»։
Ի դեպ, Արարատ Միրզոյանն այս զրույցի մասին պատմել է ՔՊ-ական պատգամավորներին` ուրբաթ երեկոյան տեղի ունեցած փակ հանդիպման ժամանակ»։

В казанских переговорах Алиев – Пашинян 24 октября приняли участие и министры иностранных дел двух стран. Об этом пишет газета «Грапарак», развивая тему.
«В ходе встречи разговор зашел и о пленных. Когда Арарат Мирзоян предложил Ильхаму Алиеву вернуть хотя бы нескольких пленных военнослужащих в обмен на их участие в COP-29 и гарантировал, что лично поедет в Баку для участия в мероприятии, Алиев вместо ответа на вопрос сам задал вопрос. Он спросил Пашиняна: «А почему не требуете Рубена Варданяна?». В ответ премьер-министр Армении ответил: «Потому что знаю, что не отдадите».
Алиев же в продолжение сказал: «Вместо этого его требуют из другой страны, Путин требует». Кстати, об этом разговоре Арарат Мирзоян рассказал депутатам от «Гражданского договора» на закрытом заседании, состоявшемся в пятницу вечером», - отмечает издание.