Իվանիշվիլին մնաց իշխանության նաև այն պատճառով, որ ի տարբերություն 2018-ի Հայաստանի, նրան իշխանազրկելու գեոպոլիտիկ կոնսենսուս չկար. Արմեն Աշոտյան
30/10/2024 17:11
Վրացական ընտրությունների քննարկումը հայկական հանրային տիրույթում բուռն է և «ինքնամոռաց», սակայն այդ ընթացքում կամ շրջանցվել են, կամ որոշ շրջանակների կողմից միտումնավոր խեղաթյուրվել են մի շարք փաստեր։
Անշուշտ, եվրոպական և ամերիկյան իշխանական արձագանքները ևս մեկ անգամ վկայում են համատարած դարձած երկակի ստանդարտների և արժեքների անվան տակ շահերի բացահայտ գերակայության մասին։ Վրաստանի ընտրություններն իրենց որակով անհամեմատելի էին Ադրբեջանի խայտառակ, բայց մարսված ընտրությունների հետ, իսկ Վրաստանի ներքաղաքական մթնոլորտը բազմապատիկ ավելի ժողովրդավար է, քան նիկոլական Հայաստանում։
Սակայն Արևմուտքը համառորեն լռում է նիկոլական ռեժիմի լկտիությունների մասին, իսկ Ալիևի ռեժիմի նկատմամբ սահմանափակվում են թղթային և թվիթերային սպառնալիքներով։
Հաջորդ դիտարկումս այն է, որ վրացական ընդդիմության անհաջողության պատճառներից մեկն էլ այն է, որ ընդդիմադիր դաշտը չկարողացավ համախմբվել և միասնական ճակատով հանդես գալ։ Եվ խնդիրը ոչ թե մեկ ցուցակով չգնալու (դա պարտադիր չէր), այլ ստորգետնյա ամբիցիաների, ներքին գզվռտոցի և հռչակված նպատակներին չծառայելու մեջ էր։ Ու այս դասը հայկական ընդդիմությունը պիտի լավ սերտի։
«Խաղաղություն ընդդեմ պատերազմի» վրաց ընտրությունների հանրային դիսկուրսը որևէ աղերս չունի հայկական իրականության հետ, որովհետև Վրաստանի դեպքում այդ բնորոշումները՝ պատերազմ և խաղաղություն, այլ բովանդակություն ունեն։ Հայաստանի պարագայում ակտուալ է վրաց ընտրությունների այլ, առավել խորքային դիլեման՝ ծառայե՞լ ուրիշի գեոպոլիտիկ շահերին, թե՞ խուսափել «հսկաների» բախման նոր ճակատ դառնալուց։ Ահա սա պիտի լինի Հայաստանում ընդդիմության կողմից երկրի անվտանգային թիվ մեկ հարցադրումը, որն իր մեջ ներառում է թե՛ Արցախի հարցը, թե՛ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները, թե՛ ինքնիշխանության իրական ընկալումը։
Երբ որոշ շրջանակներ փորձում են զուգահեռներ անցկացնել այսօրվա Վրաստանի և 2018-ի Հայաստանի միջև, առաջին հռետորական հարցադրումս շատ ուղիղ է, շատ մարդկային և շատ անկեղծ. տղե՛րք (հավաքական դիմելաձև է), բա դուք ո՞ւր էիք այդ 18-ին։ Բա որտե՞ղ են ձեր այդ ժամանակների խրոխտ գրառումները և հարցազրույցները ի պաշտպանություն գործող իշխանության։ Բա ո՞ւր էր ձեր քաղաքացիական կեցվածքն ընդդեմ մեր՝ հանրապետականներիս հանդեպ իրականացված անմարդկային տեռորի։ Բա «55-ն ընդդեմ 3.000.000-ի» համատարած խելագարության ժամանակ դուք էն 55-ի՞ մեջ էիք։
Չէ, լավագույն դեպքում անտարբեր էիք, միջանկյալ դեպքում՝ հոգու խորքում հրճվում էիք, իսկ իրականում՝ շատերը շամպայնով նշում էին «արյունարբու ռեժիմի» պարտությունը և Նիկոլի հետ մերձենալու ջանքեր գործադրում։ Թե՛ հիշողության, թե՛ բարոյականության հետ կապված նրանց խնդիրները լիարժեք լուծելի են, վստահեցնում եմ։
Ի դեպ, Իվանիշվիլին մնաց իշխանության նաև այն պատճառով, որ ի տարբերություն 2018-ի Հայաստանի, նրան իշխանազրկելու գեոպոլիտիկ կոնսենսուս չկար։ Հակառակը, Մոսկվան անթաքույց և տեսանելի, ուղիղ տեքստով (և ոչ միայն տեքստով) նախընտրական փուլում սատարում էր և հիմա էլ սատարում է Վրաստանի իշխանություններին, այդ թվում՝ տնտեսական գործիքակազմով։ Սա կրկին շեշտում եմ «հիշողության կորուստ» ունեցողների համար։
Եվ ամենակարևորը՝ Վրաստանի ժողովուրդը, ի տարբերություն 2018-ի Հայաստանի, չկերավ այն կտերը, ստերը, մանիպուլյացիաները, որոնք համառորեն հրամցվում էին «առաջադեմ» շրջանակների կողմից։ Այդ մասին են վկայում հետընտրական Թբիլիսիի այս պահի պատկերները։
Հ.Գ. Վրացիները սերտել են թե՛ իրենց նախկին սխալները, թե՛, գուցե, ներկայիս Հայաստանի ողբալի դասերը։ Իսկ մե՞նք երբ ենք սթափվելու։

Обсуждение грузинских выборов в армянском медиапространстве идет интенсивно и «самозабывчиво», однако за это время ряд фактов был либо обойден, либо намеренно искажён некоторыми кругами.
Несомненно, реакция европейских и американских правительств еще раз свидетельствует о широко распространенных двойных стандартах и о явном превосходстве интересов над декларируемыми ценностями. Качество выборов в Грузии было несравнимо с позорными, но «переваренными» выборами в Азербайджане, а внутриполитическая атмосфера в Грузии во много раз демократичнее, чем в пашиняновской Армении.
Однако Запад упорно хранит молчание о многочисленных буйствах режима Никола и ограничивается бумажными и твиттерными угрозами в адрес режима Алиева.
Одна из причин неудачи грузинской оппозиции заключается в том, что оппозиционное поле не смогло объединиться и выступить единым фронтом. И проблема была не в том, что на выборах не было единого списка (он не был обязательным), а в подковёрных амбициях, во внутренней розни и в не служении заявленным целям. Армянская оппозиция должна хорошо усвоить этот урок.
Публичный дискурс грузинских выборов «мир против войны» не имеет ничего общего с армянской действительностью, поскольку в случае с Грузией эти определения – война и мир – имеют разное содержание. В случае с Арменией актуальна другая, более глубокая дилемма грузинских выборов: служить ли чьим-то геополитическим интересам или не стать новым газоном для столкновения «гигантов»? Для оппозиции в Армении это должно стать вопросом номер один для безопасности страны, который включает в себя как Арцахский вопрос, армяно-азербайджанские отношения, так и реальное восприятие суверенитета.
Когда некоторые круги пытаются провести параллели между сегодняшней Грузией и Арменией в 2018 году, мой первый риторический вопрос очень прямой, очень искренний и по-детски наивный: ребята (это собирательная форма обращения), а где вы были в 18-ом? Где ваши смелые посты и интервью тех времен в защиту действующей власти? Где было ваше гражданское отношение к бесчеловечному террору, совершенному против нас, республиканцев? А может во время всеобщего безумия «55 против 3 000 000» вы были среди тех самых «55»-и?
Нет, в лучшем случае вы были равнодушны, в промежуточном — в глубине души ликовали, а на самом деле многие праздновали шампанским падение «кровожадного режима» и прилагали усилия, чтобы сблизиться с Николом. Их проблемы, связанные как с памятью, так и с моралью, вполне решаемы, уверяю вас.
Кстати, Иванишвили остался у власти еще и потому, что, в отличие от Армении 2018-го года, не было геополитического консенсуса относительно его отстранения от власти. Напротив, Москва открыто и наглядно поддерживала грузинские власти прямым текстом (и не только прямым текстом) как на предвыборном этапе, так и до сих пор, в том числе экономическими инструментами. Еще раз подчеркиваю это для тех, у кого «потеря памяти».
И самое главное, народ Грузии, в отличие от Армении 2018-го года, не повёлся на несбыточные обещания, ложь и манипуляции, которые настойчиво впрыскивали «передовые» круги. Об этом свидетельствуют снимки послевыборного Тбилиси на данный момент.
P.S. Грузины усвоили как свои предыдущие ошибки, так и, возможно, прискорбные уроки нынешней Армении. Так когда же протрезвеем мы?