Գերիներին ազատ արձակելու պահանջը պետք է դառնա օրակարգային հարց, որ ներառվի բանակցություններում. «Կամք» շարժման անդամները կրկին կառավարության առջև են
30/10/2024 14:43
«Կամք» շարժման անդամները Բաքվում գտնվող հայ գերիների ազատ արձակման պահանջով կրկին կառավարության շենքի դիմաց նստացույց են իրականացնում։
Aysor.am-ի հետ զրույցում ակցիայի նախաձեռնողներից Արման Մխիթարյանն ի պատասխան այն հարցին, թե արդյո՞ք պահանջի համար կառավարությունը ճիշտ հասցեատեր է՝ պատասխանեց. «Այո՛, ճիշտ հասցեատիրոջ է ուղղված, որովհետև ՀՀ-ում հարցերը լուծում է ՀՀ կառավարությունը, ոչ օտարերկրյա դեսպանատությունը կամ այլ միջազգային կազմակերպություններ։ Հենց կառավարությունն է իրավազոր բանակցելու և այդ հարցը բարձրացնելու։ Իհարկե, ինչ-որ կազմակերպություններ, ՀԿ-ներ փորձում են ինչ-որ բան անել, բայց հիմնական գործիքակազմը տրված է կառավարությանը և այն, որ ոչինչ չի անում, ակնհայտ է բոլորի համար»,-ասաց նա։
Արման Մխիթարյանը նշեց, որ իրենց նպատակն է հանրությանը խնդրին մասնակից դարձնել և ևս մեկ անգամ հիշեցնել այս ամենի մասին։
«Մեր այս ակցիաները դրա վառ ապացույցն են, որ իրազեկման խնդիր կա, նույնիսկ քաղաքացիներ կան, որ գալիս ու զարմանում են, որ 2021թ.-ից հետո Ադրբեջանում դեռևս հայ ռազմագերիներ կան։ Եվ երբ հասարակությունը տեսնի, և այս հարցը դառնա օրակարգային հարց, կարծում եմ, ուզած-չուզած այդքան բանակցում են, այս հարցն էլ կներառեն բանակցություններում»,-ասաց նա։
Շարժման անդամ Մխիթարյանը հիշեցրեց, որ նոյեմբերի 9-ի պայմանագրով առանց նախապայման բոլորը բոլորի դիմաց գերիները պետք է ազատ արձակվեին, անգամ այն քարտեզների դիմաց, որ պետք է տային, դա էլ անթույլատրելի էր։
«Կարծում եմ՝ գերիների հարցով ևս բանակցություն կլինի, բայց ցանկացած բանակցությունից առաջ պետք է հստակեցնեն՝ դու կատարե՞լ ես պայմանավորվածության այս-այս մասերը, բոլորը բոլորի դիմաց գերիներին ազա՞տ ես արձակել, թե՞ ոչ։ Իրենց հետ բանակցությունները պետք  է սկսեն հենց այդ կետից և ոչ թե նոր նախապայմաններ առաջ տանեն»,-ասաց նա։

Члены движения «Воля» вновь проводят сидячую акцию протеста перед зданием правительства, требуя освобождения удерживаемых в Баку армянских пленных.
В беседе с Aysor.am один из инициаторов акции Арман Мхитарян в ответ на вопрос, является ли правительство подходящим адресатом требования, отметил: «Да, оно адресовано правильному адресату, потому что вопросы в Армении решает правительство Республики Армения, а не иностранные посольства или другие международные организации. Именно правительство имеет полномочия вести переговоры и поднимать этот вопрос.
Конечно, некоторые организации, НПО пытаются что-то делать, но основные инструменты отданы правительству и то, что оно ничего не делает, очевидно для всех», - сказал он.
Арман Мхитарян отметил, что их цель – сделать общественность соучастником проблемы и еще раз напомнить обо всем этом.
"Эти наши акции протеста являются ярким доказательством того, что существует проблема осведомленности, есть даже граждане, которые приходят и удивляются, что после 2021 года в Азербайджане все еще есть армянские военнопленные. И когда общество это увидит и этот вопрос станет вопросом повестки дня, я думаю, хотят они этого или нет, они включат этот вопрос в переговоры", - сказал он.
Член движения Мхитарян напомнил, что согласно соглашению от 9 ноября все заключенные должны быть освобождены без предварительных условий, даже в обмен на карты, которые они должны были отдать, что также неприемлемо.
"Я думаю, что будут переговоры по вопросу пленных, но перед любыми переговорами должно быть уточнено, выполнили ли вы те или иные части соглашения, освободили ли вы всех пленных в формате «всех на всех». Переговоры с ними должны начинаться с этого пункта, а не выдвигать новые предварительные условия", - сказал он.