ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն մտահոգված է ԼՂ-ում մշակութային արժեքների ոչնչացման մասին ստացվող զեկույցներով
Լեռնային Ղարաբաղն արդեն երկար տարիներ է, ինչ գտնվում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ուշադրության կենտրոնում․ կառույցը մտահոգված է տարբեր ծագում ունեցող և տարբեր տեսակի մշակութային արժեքների ենթադրյալ ոչնչացման մասին զեկույցներով։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտարարել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Մշակույթի և Արտակարգ իրավիճակների կազմակերպության տնօրեն, 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի և դրա երկու արձանագրությունների (1954 և 1999 թթ.) քարտուղար Քրիստա Պիկատը։
Անդրադարձ կատարելով հարցին, թե ո՞րն է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի դիրքորոշումն այն հարցի շուրջ, որ 2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծված ռազմական ագրեսիայից հետո Ադրբեջանն ամբողջությամբ իր տիրապետության տակ վերցրեց Լեռնային Ղարաբաղի տարածքը և սկսեց համակարգված կերպով ոչնչացնել տեղի հայկական մշակութային ժառանգությունը՝ Պիկատը պատասխանել է․ «Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանն արդեն երկար տարիներ գտնվում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ուշադրության կենտրոնում։ Մենք ստացել ենք զեկույցներ բոլոր շահագրգիռ կողմերից տարբեր ծագում ունեցող, տարբեր տեսակի և տարբեր մշակութային արժեքների ենթադրյալ ոչնչացման մասին։ Ահա թե ինչու է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն մտահոգությամբ վերահսկողության ներքո պահում իրավիճակը»։
Նա մանրամասնել է, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենը ևս տեղի ունեցած վերջին հակամարտության ժամանակ ցանկություն է հայտնել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի տեխնիկական առաքելություն ուղարկել տարածաշրջան՝ գնահատելու իրավիճակը, ինչպես նաև հասկանալ կարիքներն ու այն, թե ինչպե՞ս ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն կարող է օգնել պահպանել և պաշտպանել այս բազմազան ժառանգությունը:

Нагорный Карабах уже много лет находится в центре внимания ЮНЕСКО. Организация обеспокоена сообщениями о предполагаемом уничтожении культурных ценностей различного происхождения и типов. Директор департамента по вопросам культуры и чрезвычайных ситуаций ЮНЕСКО, секретарь Гаагской конвенции 1954 года и двух протоколов к ней (1954 и 1999 годов) Криста Пиккат.
Отвечая на вопрос, какова позиция ЮНЕСКО по вопросу о том, что после развязанной против Нагорного Карабаха в сентябре 2023 года военной агрессии Азербайджан взял под свой контроль всю территорию Нагорного Карабаха и начал систематически уничтожать местное армянское культурное наследие, Пиккат ответила: «Регион Нагорного Карабаха уже много лет находится в центре внимания ЮНЕСКО. Мы получили сообщения от всех заинтересованных сторон о предполагаемом уничтожении объектов различного происхождения, видов и культурных ценностей. Именно поэтому ЮНЕСКО с беспокойством держит ситуацию под контролем».
Она пояснила, что генеральный директор ЮНЕСКО также выразила желание во время недавнего конфликта направить техническую миссию ЮНЕСКО в регион для оценки ситуации и понимания потребностей и того, как ЮНЕСКО может помочь сохранить и защитить этот разнообразный регион.
Она пояснила, что генеральный директор ЮНЕСКО также выразила желание во время недавнего конфликта направить техническую миссию ЮНЕСКО в регион для оценки ситуации и понимания потребностей и того, как ЮНЕСКО может помочь сохранить и защитить это разнообразное наследие.