Մասնագետների երկարատև ու տիտանական աշխատանք, ընտանիքների հետ համագործակցություն և ինչպես ակնկալվող, այնպես էլ երբեմն անսպասելի հաջողություններ: Աուտիզմով անձանց՝ իրենց ներփակված աշխարհից մեկ այլ իրականություն տանելը մասնագետների առաջնահերթ ձգտումներից է: 19-ամյա Դավիթ Ղազարյանը «Իմ ուղին» սոցիալ-հաբիլիտացիոն, կրթական և մասնագիտական ուսուցման ցերեկային կենտրոնի սաներից է: Նրա բացառիկ ունակություններն այս կենտրոնում բացահայտել են, երբ նկատել են, թե նա ինչպես է երգերն անսովոր արագությամբ յուրացնում և նմանակում: Ֆենոմենալ հիշողություն և բացառիկ լսողություն ունեցող Դավիթը կենտրոն հրավիրված կիպրահայ երգիչ Յուրի Մելիքովի հետ վոկալի դասընթաց է անցել: Սիրում է հատկապես Չելենտանոյի երգացանկը: Նրան նմանակելու հարցում այնքան արհեստավարժ է, որ կենտրոնում Դավիթին երբեմն իտալացի երգչի անվամբ էլ դիմում են:
Տեսանյութն այստեղ
Աուտիկ սպեկտրի խնդիրներ ունեցող երեխաներն ու դեռահասներն այստեղ հատուկ, տարիքային, լավագույն փորձի վրա հիմնված թերապիա և մասնագիտական ուսուցում են անցնում: Կենտրոնն ունի իր կարգախոսը՝ «Ես ձեզ նման չեմ, ես ձեզնից մեկն եմ»: Այստեղ ստեղծվում են նրանց հետագա զարգացման և հասարակության մեջ ինտեգրվելու հիմքեր՝ աշխատանքի հետագա հնարավորություններով: Էրգոթերապիա, երաժշտաթերապիա, արտթերապիա… գործադրվում են բոլոր ջանքերը՝ կենտրոն հաճախողներին սոցիալացնելու համար: Ցանկացած առաջընթաց կարևոր ձեռքբերում է, որին հասնում են մասնագետների նվիրման և նրանց վստահող կազմակերպությունների աջակցության շնորհիվ:
«Յուրաքանչյուր հաջողված պատմություն մեզ համար մեծ հաղթանակ է: Մենք բազում հաջողված պատմություններ ունենք: Դա, իհարկե, մեր մասնագետների քրտնաջան աշխատանքի շնորհիվ է, բայց, այնուամենայնիվ, առանց աջակցության այն չէր կարող լինել: Ուզում եմ կարևորել Viva-ի աջակցությունը, որը շարունակական է, ունի երկար տարիների պատմություն: Այս աջակցությունն արդեն միայն նյութական աջակցություն չէ, այն սիրո և հոգատարության դրսևորում է», - ասել է «Աուտիզմ» ազգային հիմնադրամի տնօրեն Լիլիթ Աթաջանյանը:
Viva-ն երկար տարիներ աջակցում է աուտիզմ ունեցող երեխաների խնդիրներով զբաղվող «Իմ ուղին» սոցիալ-հաբիլիտացիոն, կրթական և մասնագիտական ուսուցման ցերեկային կենտրոնին: Ընկերությունը 18 տարվա ընթացքում ներդրել է ավելի քան 251 մլն դրամ: «Իմ ուղին» իր աշխատանքն սկսել է 2006 թվականին՝ 5 մասնագետի հետ աջակցելով 5 ընտանիքի: Այսօր կենտրոն է հաճախում 200 երեխա, ևս 12-ը միացել են Արցախից: 60 մասնագետ իրականացնում է կրթաբուժական համալիր ծրագիր, որը ներառում է խոսքի զարգացում, արվեստ, ավազաթերապիա և շատ ավելին:

Long-term and tireless work by specialists, cooperation with families, and both expected and unexpected successes… The aspiration of professionals to help individuals with autism transition from their enclosed worlds to new realities is a significant goal. 19-year-old Davit Ghazaryan is one of the students at the “My Way” Socio-Habilitation, Educational, and Vocational Training Day Care Center. His exceptional abilities were discovered when he was seen mastering and imitating songs at remarkable speed. Davit, who has a phenomenal memory and exceptional hearing, even took a vocal course with the Armenian-Cypriot singer Yuri Melikov, who was invited to the center. Davit particularly loves Celentano’s songs, and he is so skilled at impersonating him that at the center he is sometimes referred to as “Celentano”. Video material is available here
Children and adolescents with autism spectrum disorders receive age-specific, evidence-based therapy, and professional training here. The center has a motto: “I’m not like you, I’m one of you.” Here foundations are laid for their further development and integration into society, providing future job opportunities. Occupational therapy, music therapy, art therapy... every effort is made to help individuals with autism socialize. Any progress is considered an important achievement, accomplished through the dedication of professionals and the support of organizations that trust them.
“Every success story is a big victory for us. We have many such stories, which are, of course, a result of the hard work of our specialists. However, these achievements would not have been possible without support. I want to highlight Viva’s ongoing support, which has a long history. This support is not only material, it is a demonstration of love and care,” said Lilit Atajanyan, director of the Autism National Foundation.
Viva has been supportsing the “My Way” Socio-Habilitation, Educational, and Vocational Training Day Care Center for children with autism for many years. Over the past 18 years, the Company has invested more than 251 million drams for this purpose. “My Way” began its work in 2006, supporting 5 families with 5 specialists. Today, 200 children attend the center, with an additional 12 from Artsakh. 60 specialists implement a comprehensive educational and therapeutic program that includes speech development, art therapy, sand therapy, and more.