Մասնագետների երկարատև ու տիտանական աշխատանք, ընտանիքների հետ համագործակցություն և ինչպես ակնկալվող, այնպես էլ երբեմն անսպասելի հաջողություններ: Աուտիզմով անձանց՝ իրենց ներփակված աշխարհից մեկ այլ իրականություն տանելը մասնագետների առաջնահերթ ձգտումներից է: 19-ամյա Դավիթ Ղազարյանը «Իմ ուղին» սոցիալ-հաբիլիտացիոն, կրթական և մասնագիտական ուսուցման ցերեկային կենտրոնի սաներից է: Նրա բացառիկ ունակություններն այս կենտրոնում բացահայտել են, երբ նկատել են, թե նա ինչպես է երգերն անսովոր արագությամբ յուրացնում և նմանակում: Ֆենոմենալ հիշողություն և բացառիկ լսողություն ունեցող Դավիթը կենտրոն հրավիրված կիպրահայ երգիչ Յուրի Մելիքովի հետ վոկալի դասընթաց է անցել: Սիրում է հատկապես Չելենտանոյի երգացանկը: Նրան նմանակելու հարցում այնքան արհեստավարժ է, որ կենտրոնում Դավիթին երբեմն իտալացի երգչի անվամբ էլ դիմում են:
Տեսանյութն այստեղ
Աուտիկ սպեկտրի խնդիրներ ունեցող երեխաներն ու դեռահասներն այստեղ հատուկ, տարիքային, լավագույն փորձի վրա հիմնված թերապիա և մասնագիտական ուսուցում են անցնում: Կենտրոնն ունի իր կարգախոսը՝ «Ես ձեզ նման չեմ, ես ձեզնից մեկն եմ»: Այստեղ ստեղծվում են նրանց հետագա զարգացման և հասարակության մեջ ինտեգրվելու հիմքեր՝ աշխատանքի հետագա հնարավորություններով: Էրգոթերապիա, երաժշտաթերապիա, արտթերապիա… գործադրվում են բոլոր ջանքերը՝ կենտրոն հաճախողներին սոցիալացնելու համար: Ցանկացած առաջընթաց կարևոր ձեռքբերում է, որին հասնում են մասնագետների նվիրման և նրանց վստահող կազմակերպությունների աջակցության շնորհիվ:
«Յուրաքանչյուր հաջողված պատմություն մեզ համար մեծ հաղթանակ է: Մենք բազում հաջողված պատմություններ ունենք: Դա, իհարկե, մեր մասնագետների քրտնաջան աշխատանքի շնորհիվ է, բայց, այնուամենայնիվ, առանց աջակցության այն չէր կարող լինել: Ուզում եմ կարևորել Viva-ի աջակցությունը, որը շարունակական է, ունի երկար տարիների պատմություն: Այս աջակցությունն արդեն միայն նյութական աջակցություն չէ, այն սիրո և հոգատարության դրսևորում է», - ասել է «Աուտիզմ» ազգային հիմնադրամի տնօրեն Լիլիթ Աթաջանյանը:
Viva-ն երկար տարիներ աջակցում է աուտիզմ ունեցող երեխաների խնդիրներով զբաղվող «Իմ ուղին» սոցիալ-հաբիլիտացիոն, կրթական և մասնագիտական ուսուցման ցերեկային կենտրոնին: Ընկերությունը 18 տարվա ընթացքում ներդրել է ավելի քան 251 մլն դրամ: «Իմ ուղին» իր աշխատանքն սկսել է 2006 թվականին՝ 5 մասնագետի հետ աջակցելով 5 ընտանիքի: Այսօր կենտրոն է հաճախում 200 երեխա, ևս 12-ը միացել են Արցախից: 60 մասնագետ իրականացնում է կրթաբուժական համալիր ծրագիր, որը ներառում է խոսքի զարգացում, արվեստ, ավազաթերապիա և շատ ավելին:

Многолетний титанический труд специалистов, сотрудничество с семьями, сталкивающихся с проблемой аутизма, приносит ожидаемый, а порой и неожиданный успех… Специалисты, занимающиеся вопросом, делают возможное и невозможное, чтобы вывести людей с аутизмом из их замкнутого мира в другую реальность. Видеоматериал здесь
19-летний Давид Казарян − один из воспитанников дневного центра социальной абилитации, образования и профессиональной подготовки «Мой путь». Его способности стали открытием центра: выучивая песню при помощи мобильного телефона, Давид раскрыл в себе исключительный талант осваивать материал с невероятной скоростью и имитировать музыкальное исполнение. Давид обладает феноменальной памятью и абсолютным слухом. Он прошел очный курс вокала приглашенного в центр кипрского певца армянского происхождения Юрия Меликова. Давиду особенно по душе репертуар Адриано Челентано. Он настолько искусно подражает ему, что в центре его порой называют именем итальянского исполнителя.
Воспитанники детского и подросткового возраста с расстройствами аутистического спектра проходят в центре адаптированную к индивидуальным потребностям и возрастным особенностям терапию и профессиональную подготовку на основе лучших практик в данной области. Девиз центра − «Я не такой, как вы, но я один из вас». Здесь их готовят к будущему, закладывается фундамент навыков и знаний для дальнейшего развития и интеграции в общество с дальнейшей перспективой трудоустройства. Трудотерапия, музыкотерапия, арт-терапия... Делается все возможное для профессиональной подготовки воспитанников. Любой прогресс – важный этап, достигнутый благодаря самоотверженности специалистов центра при поддержке ряда организаций.
«Каждая история успеха для нас – большая победа. У нас много подобных историй. Это, конечно, заслуга наших специалистов, но без поддержки этого бы не произошло. Я хочу подчеркнуть многолетнюю поддержку компании Viva. Эта не только материальная поддержка, а проявление любви и заботы», − говорит директор Национального фонда «Аутизм» Лилит Атаджанян.
Viva поддерживает дневной центр социальной абилитации, образования и профессиональной подготовки «Мой путь» для детей с аутизмом в течение долгих лет. За 18 лет компания вложила более 251 миллиона драмов. «Мой путь» начал свою работу в 2006 году со штатом из 5 специалистов, оказывая поддержку 5 семьям, столкнувшимся с проблемой аутизма. Сегодня центр посещают 200 детей, еще 12 детей присоединились из Арцаха. 60 специалистов центра реализуют комплексную образовательно-лечебную программу по развитию речи, применяют метод песочной терапии, обучая детей также искусству, музыке, и другим предметам.