ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը գրում է․ «Հայաստանի գործող իշխանությունը խիստ մրցակցության մեջ է Ադրբեջանի հետ այն առումով, թե ով է ավելի հավատարիմ Թուրքիային` հայ-ադրբեջանական կոնֆլիկտում ներքաշելու և հիմնական դեր ստանձնելու առումով:
Կառավարությունը որպես տարվա հաջողություն կամ բյուջետային տարվա արդյունք կարող է ներկայացնել իր աննախադեպ ջանքերը` Թուրքիային խորը և համապարփակ ձևով ռեգիոնալ պրոցեսներում ընդգրկելու և առաջին ջութակի դեր վերապահելու համար:
Սա միակ գործոնն է, որի դեպքում գործող կառավարիչը գերազանցել է Իլհամ Ալիևին և Թուրքիային սիրաշահելու գործում առաջ անցել հնարավոր բոլոր մրցակիցներին:
Ժամանակին, երբ Սերժ Սարգսյանը «ֆուտբոլային դիվանագիտության» գործընթացը նախաձեռնեց, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման առումով տեսակետները տարբեր էին, սակայն նույնիսկ այս պրոցեսի հիմնական քննադատներն էին արձանագրում, որ Հայաստանի նուրբ ու ճկուն քաղաքականության արդյունքում, պաշտոնական Անկարայի ջանքերը, հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում մխրճվելու առումով, տապալվեցին»:

Депутат НС Армении Тигран Абрамян пишет: «Нынешние власти Армении находится в жесткой конкуренции с Азербайджаном за то, кто более верен Турции с точки зрения вовлечения ее в армяно-азербайджанский конфликт и принятия на себя главной роли.
В качестве успеха года или итога бюджетного года правительство может представить свои беспрецедентные усилия по глубокому и всестороннему включению Турции в региональные процессы и закреплению за ней роли первой скрипки.
Это единственный фактор, по которому нынешний управленец превзошел Ильхама Алиева и превзошел всех возможных соперников в обхаживании Турции.
В то время, когда Серж Саргсян инициировал процесс «футбольной дипломатии», существовали разные взгляды относительно регулирования армяно-турецких отношений, но даже основные критики этого процесса отмечали, что в результате деликатной и гибкой политики Армении усилия официальной Анкары с точки зрения вмешательства в армяно-азербайджанские отношения провалились».