«Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Գառնիկ Դանիելյանն ու Ասպրամ Կրպեյանը այցելել են իրենց քաղաքացիական դիրքորոշումը հայտնելու համար ձերբակալված 9 քաղաքացիներին՝ Հայկ Նիկողոսյանին, Աղվան Արշակյանին, Վիգեն Ազատյանին, Արա Մկրտչյանին, Նիկոլայ Քոչարյանին, Մուշեղ Նավասարդանին, Հովհաննես Ավետիսյանին, Միքայել Օհանյանին, Արտեմ Խառատյանին։
Նրանց պահում են Էրեբունու ՁՊՎ-ում։
Ասպրամ Կրպեյանն այս առնչությամբ գրել է․
«Քիչ առաջ գործընկերոջս՝  Գառնիկ Դանիելյանի հետ այցելեցինք ՁՊՎ- ում ապօրինաբար պահվող 9 արժանապատիվ քաղաքացիներին: Բոլորը վճռական ու մարտական են տրամադրված:
Այս բիրտ քաղաքական բռնաճնշումները հերթական ապացույցն են Հայաստանի Հանրապետությունում հաստատված  կոյուղային ժողովրդավարության»։
Նշենք, որ Էրեբունու ՁՊՎ-ի մոտ էին հավաքվել նաև բազմաթիվ քաղաքացիներ՝ պահանջելով ազատ արձակել ձերբակալված անձանց։
Բողոքի ակցիայի մասնակիցները շեշտում էին՝ նրանց քաղաքական հետապնդման են ենթարկում երկրում տիրող անարդարությունների մասին բարձրաձայնելու համար։ Իշխանությանը նույնպես պահանջ ուղղվեց՝ դադարեցնել ապօրինի բռնաճնշումները։
«Այսօր Հայաստանում տիրում է տոտալ բռնապետություն։ Ժողովրդավարական այն դրոշակը, որով այս վարչախումբը եկել է իշխանության, չի գործում»,- հայտարարեցին նրանք։
Վաղը՝ նոյեմբերի 1-ին, ժամը 15․00-ին, բողոքի ակցիա է լինելու նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի մոտ՝ ապօրինություններին վերջ դնելու պահանջով։

Депутаты фракции "Армения" Гарник Даниелян и Аспрам Крпеян посетили 9 граждан, задержанных за выражение своей гражданской позиции: Айка Никогосяна, Агвана Аршакяна, Вигена Азатяна, Ара Мкртчяна, Николая Кочаряна, Мушега Навасардана, Ованеса Аветисяна, Микаела Оганяна, Артема Харатяна.
Они содержатся в местах содержания задержанных в Эребуни.
Аспрам Крпеян написала в связи с этим: «Недавно мы вместе с моим коллегой Гарником Даниеляном посетили 9 достойных граждан, незаконно содержащихся в местах содержания задержанных. Все настроены решительно, у них боевой настрой.
Эти жестокие политические репрессии являются еще одним доказательством установившейся в Республике Армения канализационной демократии».
Следует отметить, что возле МСЗ «Эребуни» также собралось множество граждан, требующих освобождения задержанных.
Участники акции подчеркнули, что они подвергаются политическому преследованию за высказывания о несправедливости в стране. Они также потребовали от властей прекратить незаконные репрессии.
«Сегодня в Армении царит тоталитарная диктатура. Демократия, с которой этот режим пришел к власти, не работает», - заявили они.
Завтра, 1 ноября, в 15:00 перед Офисом Защитника прав человека пройдет акция протеста с требованием положить конец беззакониям.