Շուրջ երեք օր թատրոնում գիշերելուց հետո, «Գոյի» դերասանները ինքնակամ լքել են թատրոնը։ Aysor.am-ի հետ զրույցում «Գոյ» թատրոնի կառավարման խորհրդի նախագահ Սարգիս Արզումանյանն ասաց, որ դուրս եկան, որովհետև իրենց պահանջն այս փուլի համար բավարարեցին։
«Մենք պատկան մարմիններին պահանջ էինք ներկայացրել, որ հարուցված գործը լուծվել է կամ ընթացք է տրվել։ Մենք երեկ դատախազությունից ստացանք փաստաթուղթ, որտեղ  արձանագրված էր, որ գործն արդեն սկսվել է։ Այսինքն՝ այն ինչ պետք է լիներ 3 ամսում, իրենք 2 օրում վերցրեցին, դա մեզ բավարարեց այս փուլի համար և արդեն իմաստ չկար շարունակել այդ ակցիան»,-ասաց նա։
Սարգիս Արզումանյանը նշեց, որ այսօր պետք է Արդարադատության նախարարությունից պատասխան ստանան։ «Չգիտեմ՝ ինչ, բայց մենք ակնկալում ենք այն պատասխանը, որ կվավերացնի մեր մուտքը, աշխատանքը «Գոյ» թատրոնում»,-ասաց նա։
ԿԳՄՍՆ-ից իրենց ակցիային, պահանջներին արձագանք, ասաց, որ չկա։ «Միայն նախարարի ԱԺ-ում արված հայտարություն էր, որ իրենց տիրությում չի, երևի ստեղծված վիճակի մասին էր խոսում՝ մուտքը թատրոն, բայց հարցի լուծման տեսակետից ոչինչ չասաց»,-նշեց նա։
Սարգիս Արզումանյանի խոսքով՝ իրենց հետագա քայլերը պայմանավորված կլինեն իրավական գործընթացով․«Բայց այդ ամենը էլի տարբեր մեխանզիմներով կլինի՝ ակցիաներով կամ ուրիշ գործողություններով պահանջել, պարտադրել հարցին հրատապ լուծում տալ։ Այս է մեր մեխանիզմը, տրամաբանությունը։ Ամիսներ, տարիներ չենք ուզում սպասենլ»։
Հիշեցնենք՝ կառավարության որոշմամբ «Գոյ» թատրոնը միավորվել է Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնին, սակայն «Գոյ» թատրոնի դերասանական ու ստեղծագործական կազմը դեմ է այդ միավորմանը։ Ուզում են որպես առանձին թատրոն հանդես գալ,  չեն ուզում գնալ ու աշխատել Սունդուկյանի անվան ակադեմիական թատրոնում։ Նրանք միավորման վերաբերյալ կառավարության որոշումը վիճարկում են դատարանում։ Մարտի վերջից փակվել է թատրոնի դուռը և դերասանները չեն կարողանում մուտք գործել և փորձեր անել։

Пробыв в театре около трех дней, актеры «Гой» добровольно покинули театр. В беседе с Aysor.am председатель правления театра "Гой" Саргис Арзуманян сообщил, что они ушли, потому что их требование для данного этапа было выполнено.
"Мы обратились к компетентным органам с требованием разрешить или рассмотреть возбужденное дело. Вчера мы получили ответ из прокуратуры о том, что дело уже рассматривается. То есть то, что должно было произойти за 3 месяца, они сделали за 2 дня, этого нам было достаточно для данного этапа и продолжать акцию протеста не было смысла", - сказал он.
Саргис Арзуманян отметил, что сегодня они должны получить ответ от Минюста. "Я не знаю, какой будет ответ, но мы ждем ответа, который подтвердит наш вход, нашу работу в театре "Гой"", - сказал он.
Он сообщил, что никакой реакции на их действия и требования со стороны МОНКС не последовало. "Это было всего лишь заявление министра в Национальном собрании, что это не в их компетенции, возможно, она говорила о создавшейся ситуации, о входе в театр, но она ничего не сказала с точки зрения решения вопроса", - отметил он.
По словам Саргиса Арзуманяна, их дальнейшие действия определит судебный процесс. «Но все это будет осуществляться с помощью разных механизмов: требование и принуждение к срочному решению вопроса путем акций протеста или иных действий. Это наш механизм, наша логика. Мы не хотим ждать месяцами, годами».
Напомним, что решением правительства театр «Гой» был объединен с театром Сундукяна, однако актеры и сотрудники «Гоя» против, они оспаривают решение правительства об объединении в суде. С марта театр закрыт, актеры не могут ни войти в здание, ни тем более проводить репетиции.