Այս իշխանության պարագայում այդ հայտարությունը ոչ միայն զարմանալի չէ, այլ նաև իրենց պարագայում շատ օրինաչափ է. ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցին հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը՝ անդրադառնալով ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի այն հայտարարությանը, թե ցեղսպանության հարցն այլևս երկրի առաջնային հարցերից չէ։
«Նաև ծանր ակնարկ արեց, որը, ըստ էության, Թուրքիայի քաղաքական գծի շարունակությունն է կամ խոսույթը, որ նման հարցերի պատասխանները թող պատմական անցքերը, ծալքերը, այսպես ասած, պատմաբանները տան։ Դա տարիներ շարունակ ասվել է Թուրքիայի կողմից»,-ասաց նա։
Ըստ նրա՝ Արարատ Միրզոյանից և Նիկոլ Փաշինյանից այլ բան սպասել հնարավոր չէ. «Եթե իրենք նույնիսկ ասում են՝ պատմական հեռավոր անցյալում տեղի ուենցած իրադարձություն է, ապա ընդամենը մեկ տարի առաջ Արցախում տեղի ունեցավ հայաթափում, էթնիկ զտում, և Միրզոյանն այսօր էլ ասաց, որ այդ հարցով էլ իրենք հաշտ են, օրակարգ չունեն»։
Սաղաթելյանի խոսքով՝ այս իշխանությունների և Ալիևի խոսույթը չի տարբերվում և միայն նրանք են ասում՝ Արցախի հարցը լուծված և փակված է․ «Դա ասում են Էրդողանը, Բայրամովը, Արարատ Միրզոյանն ու Փաշինյանը։ Հետևաբար, սրանց ուրացումը շարունակվելու է ու էլի է խորանալու»,-նշեց նա։

В случае с этими властями это заявление не только не удивительно, но и вполне законно в их случае. Об этом на брифинге с журналистами в Национальном Собрании заявил депутат фракции "Армения" Ишхан Сагателян, ссылаясь на заявление министра иностранных дел Арарата Мирзояна о том, что вопрос международного признания Геноцида армян не является приоритетом номер один для страны.
"Он также сделал весомый намек, который по сути является продолжением политической линии или дискурса Турции, о том, что ответы на подобные вопросы должны давать историки. Турция уже много лет говорит об этом", - отметил он.
По его словам, другого от Арарата Мирзояна и Никола Пашиняна ожидать нельзя. «Если даже говорят, что это событие, произошедшее в далеком историческом прошлом, то деарменизация, этническая чистка произошли в Арцахе всего лишь год назад, а Мирзоян даже сегодня заявил, что они мирятся с этим вопросом, у них нет никакой повестки дня».
По словам Сагателяна, дискурс этих властей и Алиева не отличается и только они говорят, что вопрос Арцаха решен и закрыт. «Это то, что говорят Эрдоган, Байрамов, Арарат Мирзоян и Пашинян. Поэтому их отрицание будет продолжаться и углубляться», - отметил он.