Ադրբեջանական կողմը նախապայման է առաջադրել հայկական կողմին, որ իբր ՀՀ Սահմանադրությունը «պարունակում է որոշակի պահանջ Ադրբեջանի տարածքի նկատմամբ», այս մասին 2025 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Մենք այս թեզը համարում ենք կատարելապես անհիմն ու այստեղ, իհարկե, որպես շատ հզոր ապացույց՝ ունենք Սահմանադրական դատարանի որոշումը, որով արձանագրվեց՝ Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա սահմանազատումը լիովին համապատասխանում է ՀՀ Սահմանադրությանը»,- նշեց ԱԳ նախարարը։
Անդրադառնալով ապաշրջափակման գործընթացին՝ Միրզոյանն ասաց, թե բոլոր այն ենթակառուցվածքները, որոնք պետք է ապաշրջափակվեն, պետք է մնան այն երկրների ինքնիշխանության ներքո ու գործեն այն երկրների օրենսդրությանը համապատասխան, որոնց տարածքով անցնում են։

Азербайджанская сторона поставила армянской стороне предусловие, что Конституция Республики Армения "содержит определенные претензии на территорию Азербайджана", об этом заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в ходе обсуждения проекта госбюджета на 2025 год.
«Мы считаем этот тезис совершенно необоснованным и здесь, конечно, в качестве очень весомого доказательства мы имеем решение Конституционного суда, которым зафиксировано, что демаркация границы на основе Алма-Атинской декларации полностью соответствует Конституция Республики Армения», - отметил глава МИД.
Касаясь процесса разблокировки, Мирзоян заявил, что все инфраструктуры, которые необходимо разблокировать, должны оставаться под суверенитетом стран и действовать в соответствии с законодательством стран, через территорию которых они проходят.