2024 թվականի հոկտեմբերի 31-ին զանգվածային լրատվության միջոցներում և սոցիալական հարթակներում տեղեկություններ են հրապարակվել առ այն, որ օպերատիվ տվյալների հիման վրա ապօրինի կերպով հրազեն պահելու կասկածանքով ձերբակալվել և Ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության ձերբակալվածների պահման վայր է տեղափոխվել 9 անձ:
«Մարդու իրավունքների պաշտպանի հանձնարարությամբ՝ աշխատակազմում անմիջապես սկսվել է ուսումնասիրության ընթացակարգ:
Նույն օրը նշված անձանց ձերբակալման իրավական հիմնավորվածության և նախաձեռնված քրեական վարույթին առնչվող մի շարք հարցերի վերաբերյալ անհրաժեշտ պարզաբանումներ են պահանջվել ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
Այսօր՝ նոյեմբերի 1-ին, Պաշտպանի աշխատակազմ տեղեկություն է ստացվել այն մասին, որ ձերբակալված բոլոր 9 անձինք ազատ են արձակվել:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում նախաձեռնված ուսումնասիրությունը շարունակվում է:
Պաշտպանը վերահաստատում է իր դիրքորոշումը, որ անձին ազատությունից զրկելու ցանկացած դեպք պետք է համապատասխանի իրավաչափության սահմանված չափանիշներին և հարցին առնչվող ցանկացած մտահոգություն պետք է դառնա պատշաճ քննարկման առարկա»,-նշված է ՄԻՊ գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ։

31 октября 2024 года в средствах массовой информации и социальных сетях была опубликована информация о том, что на основании оперативных данных по подозрению в незаконном хранении огнестрельного оружия были задержаны и доставлены в место содержания задержанных управления полиции города Ереван 9 человек. Об этом сообщают из аппарата омбудсмена.
«По поручению защитника прав человека в аппарате сразу же началась процедура изучения. В тот же день у Генеральной прокуратуры РА были потребованы необходимые разъяснения по ряду вопросов, связанных с правовым обоснованием задержания указанных лиц и возбужденным уголовным производством.
Сегодня, 1 ноября, в аппарат защитника поступила информация о том, что все 9 задержанных освобождены. Расследование, инициированное аппаратом защитника прав человека, продолжается.
Омбудсмен подтверждает свою позицию о том, что любой случай лишения человека свободы должен соответствовать установленным критериям законности, и любая обеспокоенность, связанная с этим вопросом, должна стать предметом надлежащего обсуждения», - говорится в сообщении.