«Մենք չենք անում շատ կարևոր մի բան. չենք փորձում հասկանալ պարտությունից հետո շարժումների անհաջողության պատճառները։ Չունենք դրա խոհեմությո՞ւնը, գուցե խիզախությու՞նը։ Հատկանշական է, որ իշխանությունը և հանդիսատեսը նշում են հազար ու մի հորինած պատճառ, բայց մենք՝ մասնակիցներս, անբացատրելիորեն լուռ ենք։
Կան խորքային պատճառներ, որոնք, հատվելով մի ամբողջականության մեջ, դառնում են լուրջ, առայժմ անհաղթահարելի խոչընդոտ՝ այս մղձավանջից դուրս գալու համար.
1. Հարթակները չեն ելնում այն իրողությունից, որ գործ ունենք պարտության հասարակության հետ։ Դա լրիվ այլ հոգեվիճակ է, այլ սոցիոլոգիա, որը պահանջում է այլ բովանդակություն և այլ հռետորաբանություն։ Սովորաբար հարթակներից հնչած խոսքը ուղիղ հակադիր տրամաբանության մեջ է. այն չի խոսում լայն զանգվածների սրտի հետ, չի արտացոլում նրանց իրական վախերն ու տրամադրությունները։
2. Չի դրվել անհրաժեշտ ռեսուրս՝ պայքարի համար։ Կազմակերպչական ծավալուն գործ իրականացնելու, պայքարի մեքենա սարքելու, հասարակական տրամադրություններ փոխելու և դրանցով իշխանություն փոխելու համար անհրաժեշտ է նյութատեխնիկական մեծ ռեսուրս։ Այդ ռեսուրսին տիրապետողների մեծ մասը դա չի արել։ Նրանք հիմա արդեն կարող են վստահ լինել, որ հետագա վարանումը բերելու է ավելի ծանր հետևանքների, այդ թվում՝ նաև անձամբ իրենց համար։
3. Կոլաբորիացիոնիստների մեծ թիվը. սա փաստ է։ Նրանց մի մասը նույնիսկ օրվա կեսը մեղադրում է մեզ, թե բա ինչո՞ւ չեք կարողանում սրանցից ազատվել։ Ո՞նց կարողանանք, երբ դուք չորս խաղ եք խաղում։ Բայց մենք նաև չենք կարողացել ստեղծել այնպիսի մթնոլորտ, որ կոլաբորիացիոնիզմը լինի հանրային ծանր պարսավանքի առարկա։
4. Շարժման անդամների միջև կտրուկ անհավասարությունը։ Մեկը պայքարի ընթացքում տուն պահելու խնդիր ունի, կողքինը շարունակում է միլիոններ աշխատել այս իշխանության օրոք կամ նույնիսկ հետ, մեկը հայտնվում է բանտում՝ առանց փաստաբանի կամ ընտանիք պահելու տարրական միջոցների, մյուսները շարունակում են իրենց էլիտար կյանքը։ Հեղափոխության «եղբայրություն, հավասարություն» սկզբունքը գռեհկության աստիճանի խախտվում է։
5. Լայն հասարակությունը (ներառյալ՝ պայքարող) ունի հստակ հավաքական հարցադրում՝ հանրային ռեսուրսի և պաշտոնների շնորհիվ անարդար կերպով հարստացած խավին։ Հարթակները դեռևս չեն գտել այս դժվար հարցադրմանը պատասխանելու ձևը և համառորեն խուսափում են դրանից։ Սա ստեղծում է խզվածություն՝ հարթակների և լայն հասարակության միջև։ Սա տալիս է իշխանությանը հնարավորություն՝ «նախկինների թալանի և ապօրինի գույքի» թեմայի խաղարկման համար։ Եվ այդպես շարունակ լինելու է, քանի դեռ ազնիվ պատասխան և լուծման առաջարկ գտնված չէ։ Կոպիտ ասած՝ շատերը կարող են Նիկոլի հակակոռուպցիոն դատախազներին փորձել համոզել, որ իրենք սրբեր են ու օրինական միլիոնատերեր, բայց լայն հասարակությանը համոզել հնարավոր չէ։ Այստեղ այլ լուծումներ են պահանջվում։
6. Հարթակների, հրապարակի և Աժ խմբակցությունների աշխատանքային –մարտավարական աններդաշնակությունը։ Մի պահից սկսած՝ ԱԺ-ն ապրում է այլ իրականության մեջ, հարթակը՝ այլ, հրապարակը՝ լրիվ ուրիշ։ Չի կարող հարթակից հրապարակվել «Նեռը պետք է հեռանա» ուղերձը, իսկ ԱԺ-ում՝ համատեղ աշխատվել։ Հասարակությունն այս դիսոնանսը զգում է, ֆիքսում, որ այստեղ ինչ-որ բան այնպես չէ։ Այս կոնֆլիկտի լուծումը հարթակները չեն գտնում։
7. Ստրատեգիական համբերության բացակայություն. պատկերացումները, թե մեկ միտինգով կամ մեկ շաբաթվա պայքարով իշխանություն կփոխվի։ Բոլոր շարժումները սկսվել են այս հոգեբանությամբ։ Եվ միայն անհաջողությունից հետո են ընդունում, որ մյուս՝ համբերատար պայքարի տեսակետը ճիշտ էր։ Ամենաարագ հաջողությանը բերելու է համբերատար պայքարի տրամադրվածությունը։
8. Հարթակների ուղերձները արտաքին աշխարհին. կամ կոպիտ սխալներ են եղել, կամ ուղղակի անհասկանալի՝ հարևանների, դաշնակիցների և հակառակորդի համար։
Հ.Գ. Ինչո՞ւ եմ անդրադառնում այս թեմային. որովհետև միանշանակ վստահ եմ, որ առաջիկայում ճիշտ աշխատանքի դեպքում էֆեկտիվ պրոցեսներ հնարավոր են, որոնք կա´մ արտահերթ, կա´մ հերթական ընտրությունների ժամանակ պետական խորքային ռեստարտի հնարավորություն կտան։ Բայց հաջողության համար կարևոր է անհաջողության պատճառները խիզախորեն ընդունել։
Պետության համար (և անգամ այս իշխանության համար) շատ կարևոր է, որ փոփոխությունները լինեն սոլիդ ուժերի խաղաղ շարժման արդյունքում։ Այլ սցենարները մեծ պայթյունի տարբերակներ են, մեկը մյուսից վտանգավոր»։

Член группы «Альтернативные проекты» Ваге Ованнисян написал: «Мы не делаем нечто очень важного: мы не пытаемся понять причины провала действий после поражения. Неужели нам действительно не хватает мудрости, чтобы сделать это, а может быть, и смелости? Примечательно, что власть и зрители называют тысячу и одну выдуманную причину, а мы, участники, необъяснимым образом молчим.
Есть глубокие причины, которые, объединенные в одно целое, становятся серьезным, пока непреодолимым препятствием на пути выхода из этого кошмара.
1. Трибуны не исходят из реальности того, что мы имеем дело с обществом поражения. Это совершенно другое душевное состояние, другая социология, которая требует другого содержания и другой риторики. Обычно речь с трибуны звучит в противоположной логике: слово не достигает сердец масс, оно не отражает их действительных страхов и настроений.
2. Не вложены необходимые ресурсы для борьбы. Нужен большой материально-технический ресурс, чтобы провести обширную организационную работу, построить боевую машину, изменить общественные настроения и использовать их для смены власти. Большинство из тех, кто владеет этим ресурсом, этого не сделали. Они уже могут быть уверены, что дальнейшие колебания принесут более серьезные последствия, в том числе и лично для них.
3. Большое количество коллаборационистов: это факт. Некоторые из них даже полдня нас обвиняют, почему вы не можете от них избавиться? Как мы можем, когда вы играете в четыре игры? Но нам также не удалось создать такую ​​атмосферу, в которой коллаборационизм стал бы предметом резкой общественной критики.
4. Резкое неравенство среди участников движения. У одного проблема содержания семьи во время борьбы, другой продолжает зарабатывать миллионы во время правления этой власти или даже после нее, кто-то оказывается в тюрьме без адвоката или элементарных средств содержания семьи, другие продолжают элитную жизнь. Принцип «братства, равенства» революции нарушен до пошлости.
5. У широкой общественности (включая борющихся) есть четкий коллективный вопрос к классу, несправедливо обогащенному общественными ресурсами и положениями. Трибуны пока не нашли способа ответить на этот сложный вопрос и упорно обходят его стороной. Это создает разрыв между трибунами и широкой публикой. Это дает властям возможность разыграть тему «грабежа и незаконного имущества бывших властей». И так будет продолжаться до тех пор, пока не будет найден честный ответ и предложение решения. Грубо говоря, многие могут попытаться убедить антикоррупционных прокуроров Никола в том, что они святые и законные миллионеры, но убедить широкую общественность невозможно. Здесь нужны другие решения.
6. Рабоче-тактические разногласия трибун, площади и фракций Национального собрания. С какого-то момента Национальное Собрание живет в другой реальности, другая трибуна, совсем другая площадь. Невозможно озвучить с трибуны лозунг «Антихрист должен уйти» и работать вместе в Национальном Собрании. Общество чувствует этот диссонанс, замечает, что здесь что-то не так. Трибуны не находят решения этого конфликта.
7. Отсутствие стратегического терпения: представления, что власть изменится через один митинг или одну неделю борьбы. Все движения начинались с этой психологии. И только после неудачи они признают правильность другой точки зрения, терпеливой борьбы. Настрой терпеливой борьбы принесет скорейший успех.
8. Послания трибун внешнему миру: либо были грубые ошибки, либо просто непонятные соседям, союзникам и противнику.
P.S. Почему я затрагиваю эту тему? потому что я точно уверен, что в ближайшем будущем при правильной работе возможны эффективные процессы, которые дадут возможность глубокого государственного рестарта как на внеочередных, так и на очередных выборах. Но для успеха важно смело принять причины неудач.
Для государства (и даже для этой власти) очень важно, чтобы изменения стали результатом мирного движения солидных сил. Остальные сценарии — это версии большого взрыва, один опаснее другого».