«Վրաստանում խորհրդարանական ընտրություններից անմիջապես հետո արևմտյան կառույցներն այն գնահատեցին իբրև ոչ մրցակցային, իսկ մենք անմիջապես հիշեցինք Հայաստանում 2018, 2021 թվականների ընտրությունները, որոնք ակնհայտորեն ոչ մրցակցային էին, բայց Արևմուտքից համապատասխան գնահատականներ այդպես էլ չհնչեցին»,- «Օբյեկտիվ»  հաղորդմանն ասել է իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը։
«Ակնհայտ է, որ մարդու իրավունքների ոլորտը երկար տարիներ պատրաստվել է՝ որպես զենք Արևմուտքի քաղաքական շահերը սպասարկելու համար, և այսօր տեսնում ենք այդ զենքի կիրառումը։ Ի դեպ, պատկերն ավելի լայն տեսնելու համար նշենք, որ դա միայն մարդու իրավունքներին չի վերաբերում, այլ նաև առաջին հայացքից ապաքաղաքական թվացող ոլորտների՝ օրինակ՝ սպորտ, գիտություն, արվեստ։
Գլոբալ Արևմուտքն, իր պատկերացմամբ, պայքարում է իր հռչակած թշնամու՝ Ռուսաստանի դեմ, և բոլոր այն ուժերը, որոնք, ըստ Արևմուտքի, իրեն օգնում են այդ թշնամու դեմ պայքարում, պուպուշ են, իսկ այն երկրները, որոնք սեփական շահերն են սպասարկում, պուպուշ չեն»։

"Сразу после парламентских выборов в Грузии западные структуры оценили эти выборы как неконкурентные, и мы сразу вспомнили выборы в Армении в 2018 и 2021 годах, которые были явно неконкурентными, но никаких соответствующих оценок со стороны Запада не последовало", - сказал он. Об этом в программе "Объектив" сообщил правозащитник Рубен Меликян.
«Очевидно, что на протяжении многих лет область прав человека подготавливалась в качестве оружия для обслуживания политических интересов Запада, и сегодня мы видим применение этого оружия. Кстати, чтобы увидеть более широкую картину, следует отметить, что речь идет не только о правах человека, но и о кажущихся на первый взгляд аполитичными сферах, например, спорт, наука, искусство.
Глобальный Запад, по его представлениям, борется против своего объявленного врага - России, и все силы, которые, по мнению Запада, помогают ему в борьбе с этим врагом, хороши, а те страны, которые служат его собственным интересам,  - нехороши».