ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը տեղեկացրել է, որ «40+10 հազար» աջակցության ծրագիրը կշարունակվի մինչև ապրիլ, այնուհետև կգործի միայն հատուկ խմբերի համար, այս մասին հայտնում է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը:
Ըստ նրա` ուշագրավ է, որ այդ հայտարարության մեջ հատուկ շեշտվում է՝ այս որոշումը կայացվել է արցախցիների հետ տարբեր ձևաչափերով կայացած հանդիպումների և դրանց շրջանակում ստացած առաջարկ-դիտարկումների արդյունքում։
«Հետաքրքիր է՝ այդ ո՞ր արցախյան շրջանակների հետ են քննարկել ու եկել արցախցիների շահերին տրամագծորեն հակասող այս որոշմանը, միգուցե սա ուղղակի մի հերթապահ արտահայտություն է, որ օգտագործում են այս անիմաստ որոշումը լեգիտիմացնելու համար։
Իսկ եթե, այնուամենայնիվ, արցախյան որևէ շրջանակի հետ իրապես հանդիպում եղել է և այս որոշման համար հիմք է հանդիսացել նրանց առաջարկ-դիտարկումները, ապա արցախյան հանրությունը պետք է իմանա, թե ո՞վքեր են այդ մարդիկ, որ իրենց իրավունք են վերապահում արցախցիների անունից խոսել և նրանց շահերին հակասող առաջարկ-դիտարկումներ ներկայացնել։
Հ․Գ․ Տեղեկացված եմ, որ Արցախի ԱԺ-ի և կառավարության ներկայացուցիչների հետ նման քննարկումներ չեն եղել»,- Facebook-ում գրել է Ստեփանյանը:

Как сообщили в Министерстве труда и социальных вопросов Республики Армения, программа поддержки «40+10 тысяч» для вынужденных переселенцев из Арцаха продлится до апреля, а затем будет действовать только для специальных групп, сообщает Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян.
По его словам, примечательно, что в заявлении особо подчеркивается, что данное решение было принято в результате встреч, проведенных с арцахцами в разных форматах, а также предложений и замечаний, полученных в ходе этих встреч.
«Интересно, с какими арцахскими кругами они обсуждали и пришли к этому решению, диаметрально противоположному интересам народа Арцаха, возможно, это всего лишь дежурная фраза, которой они пользуются для легитимизации этого бессмысленного решения.
И если все-таки действительно была встреча с каким-либо арцахским кругом и их предложения и наблюдения легли в основу этого решения, то арцахская общественность должна знать, кто эти люди, оставляющие за собой право выступать от имени народа Арцаха и представлять предложения и замечания, противоречащие их интересам.
P.S. Мне известно, что подобных обсуждений с представителями Национального собрания Арцаха и правительства не было», - написал Степанян в Facebook.