Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը Sputnik Արմենիայի հարցմանն ի պատասխան պարզաբանել է, թե ինչո՞ւ Հայաստանը մինչև հիմա չի դիմել Միջազգային քրեական դատարան՝ չնայած դեռևս փետրվարի 1–ին վավերացրել է Հռոմի ստատուտը։
Բանն այն է, որ ՀՀ իշխանությունները ՄՔԴ–ին անդամակցելու անհրաժեշտությունը բացատրել են նրանով, որ նոր կարգավիճակով կարող են դատարանի առաջ բարձրացնել Հայաստանի և նրա ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի և ռազմական հանցագործությունների հարցը (այդ թվում՝ 2021–22 թթ. ՀՀ տարածք ներխուժման ժամանակ)։
«ՀՀ կառավարությունը ներկայումս գտնվում է Հռոմի կանոնադրության վավերացումից բխող անհրաժեշտ միջոցառումների իրականացման փուլում: Մշակվում է Միջազգային քրեական դատարանի հետ Հայաստանի Հանրապետության համագործակցության մասին օրենքի նախագիծը»,– ասված է գրասենյակի պատասխանի մեջ:

Представитель Армении по международным правовым вопросам Егише Киракосян в ответ на соответствующий запрос Sputnik Армения пояснил, почему Армения до сих пор не обратилась в Международный уголовный суд (МУС) по вопросам агрессии и военных преступлений со стороны Азербайджана, несмотря на ратификацию Римского статута еще 1 февраля.
Дело в том, что власти Армении объяснили необходимость членства в МУС тем, что благодаря этому статусу они смогут поднимать в суде вопросы об агрессии и военных преступлениях Азербайджана против Армении, включая вторжение на ее территорию в 2021–2022 годах.
«Правительство Армении находится на этапе выполнения необходимых мер, связанных с ратификацией Римского статута. В настоящее время разрабатывается проект закона о сотрудничестве между Арменией и Международным уголовным судом», - сообщил Киракосян.