Քաղաքագետ  Ստեփան Դանիելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Թուրքիայի արտգործնախարար Ֆիդանն ասել է՝ Ուկրաինայի կոնֆլիկտը կարելի է լուծել այդ երկրի տարածքային ամբողջականության սկզբունքի պահպանմամբ։
Ռուսաստանի արտգործնախարարությունում հիշել են, որ Թուրքիան զենք է մատակարարում Ուկրաինային, իսկ Ռուսաստանի նախագահը հստակ ասել է, որ որևէ միջանկյալ լուծման չի գնալու։
Ադրբեջանը Ռուսաստանի հետ ստրատեգիական պայմանագրեր է կնքել, նաև Մերձկասպյան երկրների հետ կնքված կոմունիկեյում իր վրա հստակ պարտավորություններ է վերցրել, որոնք, ռուս-թուրքական կամ թուրք-իրանական, կամ՝ այդ երկուսը միասին, հարաբերություններում բարդություններ առաջանալու դեպքում, հակասելու են Շուշիի հռչակագրին։
Ադրբեջանը «շպագատ է իջել» ու պարզ չէ, թե իրավիճակի բարդացման դեպքում ինչպես է կարողանալու շպագատի դիրքից նորից կանգնել»։

Политолог Степан Даниелян написал на своей странице в Facebook: "Министр иностранных дел Турции Фидан заявил, что конфликт в Украине может быть решен путем сохранения принципа территориальной целостности этой страны".
В МИД России напомнили, что Турция поставляет оружие Украине, а президент России четко заявил, что не пойдет ни на какое промежуточное решение.
Азербайджан подписал стратегические соглашения с Россией, а в коммюнике, подписанном с прикаспийскими государствами, взял на себя четкие обязательства, которые в случае осложнения российско-турецких или турецко-иранских отношений или того и другого вместе будут противоречить Шушинской декларации.
«Азербайджан «сел на шпагат», и неясно, как он может снова подняться из положения шпагата, если ситуация ухудшится».