Ուրուգվայը կարևորում է Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև սահմանների սահմանազատման և անվտանգության հանձնաժողովի մակարդակով աշխատանքի առաջընթացը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է Ուրուգվայի  արտաքին գործերի նախարարության՝ ‹‹Հարավային Կովկասում խաղաղության գործընթաց և հարաբերությունների կարգավորում›› վերնագրով հաղորդագրության մեջ։
«Ուրուգվայը կարևորում է Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև սահմանների սահմանազատման և անվտանգության հանձնաժողովի մակարդակով աշխատանքի առաջընթացը, որը ներառում է 2024 թվականի նոյեմբերի 1-ից դրա ուժի մեջ մտնելը», - նշում են Ուրուգվայի ԱԳ նախարարությունից՝ ընդգծելով համաձայնեցված կարգավորումները՝ շարունակելու վերը նշված սահմանազատումը, որը հիմնված է տարածքային ամբողջականության սկզբունքի վրա և համապատասպխանում է միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններին:
Ուրուգվայի ԱԳ նախարարությունը հաղորդագրության մեջ նաև հավելել է, որ այս զարգացումները փոխադարձ վստահության կառուցման նոր նշան են և հիմնարար քայլեր են երկու երկրների (Հայաստանի և Ադրբեջանի-խմբ.) միջև հարաբերությունների կարգավորման և վերջնական խաղաղության հասնելու նպատակին հասնելու համար, որը կայունություն, բարգավաճում և կայուն զարգացում կբերի ողջ տարածաշրջանին։

Уругвай приветствует регламент работ комиссий по делимитации и безопасности границ между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой.
Как передает Арменпресс, об этом говорится в послании МИД Уругвая, озаглавленном “Мирный процесс и урегулирование отношений на Южном Кавказе”.
"Уругвай приветствует регламент работ на уровне комиссий по делимитации и безопасности границы между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой, который вступит в силу с 1 ноября 2024 года”, - отмечает МИД Уругвая, подчеркивая, что согласованные договоренности о продолжении  делимитации, которая основана на принципе территориальной целостности и соответствует международно признанным границам.
В МИД Уругвая также добавили, что эти действия являются новым признаком укрепления взаимного доверия и фундаментальными шагами для достижения нормализации отношений между двумя странами (Арменией и Азербайджаном: ред.) и окончательного мира, который принесет стабильность, процветание и устойчивое развитие всему региону.