Շունը շարունակում է մնալ թմրամիջոցներ հայտնաբերելու ամենաարդյունավետ միջոցներից մեկը, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանը։
Հարցին՝ հաշվի առնելով, որ հունվարից արդեն ՀՀ սահմանապահներն են հսկողություն իրականացնելու Մեղրիի անցակետում ՝ փոփոխություն կլինի՞ ՌԴ սահմանապահներին փոխարինելով ՀՀ սահմանապահներով՝ Բադասյանն ասաց, որ վստահ է՝ ՀՀ ԱԱԾ գործընկերներն ունեն բավարար մասնագիտական պատրաստվածություն այդ երևույթները կանխարգելելու ուղղությամբ։
«Ուղղակի՝ վերջին մեկ տարվա ընթացքում, որքան լսել ենք խոշոր բացահայտումների մասին, հիմնակակում ոչ թե մաքսակետով է անցել, այլ՝ գետի վրա նետումներով, տարբեր եղանակներով փոխանցումներով»,- նշեց ՊԵԿ նախագահը։

Служебные собаки все еще остаются одним из наиболее эффективных средств выявления наркотиков. Об этом на брифинге в Национальном Собрании Армении заявил председатель Комитета государственных доходов Рустам Бадасян.
На вопрос, учитывая, что с января пограничники Армении будут осуществлять контроль на КПП Мегри, заменив российских пограничников, планируются ли изменения, Бадасян сказал, что уверен, что коллеги из СНБ Армении имеют достаточную профессиональную подготовку для предотвращения контрабанды наркотиков.
«Просто за последний год, сколько мы слышали о крупных разоблачениях, в основном, наркотики переправлялись не через таможенный пункт, а через реку, передавались другими способами», - отметил председатель КГД.