Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը կարծում է՝ սահմանազատման կանոնակարգի առկայությունը մեծագույն հաղթանակ է թե՛ Ադրբեջանի, թե՛ Հայաստանի համար։
«Սա երկկողմ հաղթանակ է, սա Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև միջպետական առաջին փաստաթուղթն է, դրա իրագործումը երկու երկրների անկախության ու տարածքային ամբողջականության ամենակարևոր հիմնաքարից մեկն է»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
Սիմոնյանը լիահույս է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանն այս հարցում դրական ընթացք կունենան։
Նա ասաց, թե այս պահին որոշում չկա՝ որտեղից պետք է շարունակվի սահմանազատումը։
«Այս պահին քննարկումներ են գնում, թե որտեղից շարունակվի»,- ասաց Սիմոնյանը։
ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը բազմաթիվ չլուծված հարցեր են թողել, քաղաքական կամքի պարագայում բոլոր հարցերը լուծելի են։

Председатель Национального собрания Ален Симонян считает, что наличие регламента комиссий по делимитации границы является величайшей победой как Азербайджана, так и Армении.
"Это двусторонняя победа, это первый межгосударственный документ между Арменией и Азербайджаном, его реализация является одним из важнейших краеугольных камней независимости и территориальной целостности двух стран", - сказал он журналистам.
Ален Симонян полон надежды, что между Арменией и Азербайджаном в этом вопросе произойдет позитивный процесс.
Он сообщил, что на данный момент нет решения о том, откуда должна продолжиться демаркация.
"На данный момент идут дискуссии о том, откуда продолжится делимитация", - сказал Симонян.
Спикер НС отметил, что Армения и Азербайджан оставили много нерешенных вопросов, при наличии политической воли все вопросы могут быть решены.