Առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները (հերթական թե արտահերթ) աչքի են ընկնելու անսպասելի, անհավանական դաշինքներով ու միավորումներով։ Դա գալիք ընտրությունների սուր առանձնահատկությունն է լինելու։
Հաջողության են հասնելու այն ուժերը, միավորները, ովքեր հայ ժողովրդին ասելիք կունենան։ Ոչ թե բարձրագոչ խոստումներ ու գեղեցիկ լոզունգներ, այլ ասելիք, որն արագ կարող է վերածվել անելիքի՝ այսօրվա մեր իրավիճակին համարժեք։ Հաջողության բանաձևն է՝ ճիշտ բովանդակություն և ճիշտ դեմքեր։ Ապագան նրանցն է, ովքեր կգան Հայաստանի հետպատերազմյան վերականգնման իրատեսական փաթեթով։
Նրանք, ովքեր կունենան ռացիոնալ ասելիք և հասարակության հետ աշխատելու մտածված ստրատեգիա, ունենալու են հաջողություն։ Եվ ականատեսն ենք լինելու ամենատարբեր կոալիցիաների, համագործակցության ձևաչափերի, որովհետև լինելու է «ասելիքների», մտավոր պոտենցիալի կենտրոնացման անհրաժեշտություն։
Պետք է դուրս գալ. «Ժողովուրդը լիդեր է սպասում, որ հետևից գնա» թակարդից։ Դա ոչ միայն խաբկանք է, այլև այսօր ժողովուրդը կարող է (և պատրաստ է) հոշոտել ցանկացած պոտենցիալ լիդերի։ Ժողովուրդը բովանդակություն և իրական ապագա է սպասում։
Միֆական լիդերը, մինչև վերջ գնալը, «մահապարտ լինելը», անձնազոհության խոստումը հարաբերական հասկացություններ են։ Ամեն ինչ տեսել ենք։
Հասարակության այս վիճակը «ընտրում» է Նիկոլ կամ անտարբերություն։ Իշխանություն փոխելու համար պետք է հասնել հասարակական տրամադրությունների փոփոխության։ Սա հնարավոր է միայն նոր բան առաջարկելով ու մարդկանց հետ ճիշտ հաղորդակցություն կառուցելով։ Կոտրված, պարտված ժողովուրդներին պետք է ցույց տալ ապահովության, արժանապատվության, հանդարտության օդը։ Իսկ սրան հասնելու համար պետք է.
ա. Ապահովել ճիշտ բովանդակություն և ճիշտ դեմքեր
բ. Կազմակերպել համակարգված աշխատանք, թիմեր
գ. Ներդնել անհրաժեշտ ռեսուրս
դ. Գտնել իշխանության ընտրական թեզերի հակաթույնը։ Դա ունիվերսալ լուծում չէ, և ամեն ոչ իշխանական միավոր դա պետք է անի իր հիմնական բովանդակությանը՝ դիրքավորմանը համահունչ։
Այս ընտրությունները նաև առանձնահատուկ են լինելու նրանով, որ քաղաքական դաշտում կա իրական քաղաքական և որակական սերնդափոխության հնարավորություն։ Վերջին տարիներին հանրային դաշտում հայտնվել են բազմաթիվ նոր դեմքեր, որոնք վաստակել են նոր քաղաքական ուժեր, միավորներ ձևավորելու և պայքարին մասնակցելու, իրական սերնդափոխություն իրականացնելու իրավունքը։ Նրանք կարող են հաջողություն ունենալ, քանի որ հասցրել են թրծվել նոր իրականության մեջ, տիրապետում են հանրային իրական տրամադրություններին և ունեն առողջ մղումներ։
Այս ամենը կարող է իրոք փոխել հասարակական տրամադրությունները։ Այս պրոցեսի համար պետք են մոդերատորներ, ոչ թե՝ մեկ լիդեր։ Պետք են մոդերատորներ, ովքեր կփորձեն միավորել թիմեր և գաղափարներ։ Լիդերներ փնտրելու, հորինելու, վերակենդանացնելու փոխարեն պետք է գործել այս ուղղությամբ։ Եվ այս ճանապարհին համայնքային ընտրություններում (օրինակ՝ Գյումրիում և այլուր) կարելի է ձգտել նոր համատեղ ֆորմատների։ Փորձարկել համատեղ աշխատանքի մշակույթը։
Եվ վերջապես, առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններն ունենալու են վտանգավոր առանձնահատկություն. արտաքին գործոնը։ Սա մեր այսօրվա «թափանցիկ պետության» ողբերգությունն է, բայց սա փաստ է։ Սա հիմնական ուժերից պահանջելու է բարձր վերկուսակցական գիտակցում՝ համատեղ մեծ ջանքի գործադրմամբ հնարավորինս մեղմել օտար ուժերի և պետությունների ազդեցությունը մեր ներքին գործերին։ Իսկ որ դա լինելու է, հատկապես՝ ոչ բարեկամ պետությունների կողմից, ցավոք, կասկած չի հարուցում։

Предстоящие парламентские выборы (очередные или внеочередные) отличятся неожиданными, невероятными альянсами и объединениями. Это будет острой особенностью предстоящих выборов.
Добьются успеха те силы и подразделения, которым есть что сказать армянскому народу. Не громкие обещания и красивые лозунги, а то, что им есть что сказать, что может быстро превратиться в дело, эквивалентное нашей сегодняшней ситуации. Формула успеха – правильное содержание и правильные лица. Будущее принадлежит тем, кто придет с реалистичным пакетом послевоенного восстановления Армении.
Успеха добьются те, у кого есть что-то рациональное сказать и продуманная стратегия работы с общественностью. И мы станем свидетелями всевозможных коалиций, форматов сотрудничества, потому что будет необходимость концентрации «кому есть что сказать», умственного потенциала.
Необходимо выбраться из ловушки: «Люди ждут лидера, за которым последуют». Это не только обман, сегодня народ может (и готов) растерзать любого потенциального лидера. Народ ждет ксодержания и реального будущего.
Мифический лидер, идущий до конца, «быть смертником», обещание самопожертвования — понятия относительные. Мы видели все.
Такое состояние общества «выбирает» Никола или равнодушие. Чтобы сменить власть, необходимо добиться изменения общественных настроений. Это возможно, только предлагая что-то новое и выстраивая правильное общение с людьми. Отчаявшимся, побежденным народам следует показать атмосферу безопасности, достоинства и спокойствия. И чтобы этого добиться, необходимо:
а. Обеспечить правильное содержание и правильные лица
б. Организовать слаженную работу, команды
в. Вложить необходимый ресурс д. Найти противоядие от предвыборных тезисов власти. Это не универсальное решение, и каждая непровластная единица должна делать это в соответствии со своим основным содержанием, позиционированием.
Эти выборы будут особенными еще и тем, что появится возможность для реальной политической и качественной смены поколений в политическом поле. За последние годы в общественном поле появилось много новых лиц, заслуживших право формировать новые политические силы, объединения и участвовать в борьбе, осуществлять реальную смену поколений.
Они могут добиться успеха, потому что сумели впитаться в новую реальность, знают истинные настроения общественности и имеют здоровые устремления.
Все это действительно может изменить общественные настроения. Для этого процесса нужны модераторы, а не один лидер. Нам нужны модераторы, которые постараются объединить команды и идеи. Вместо того, чтобы искать, придумывать, возрождать лидеров, мы должны действовать в этом направлении. И таким образом на муниципальных выборах (например, в Гюмри и других местах) можно стремиться к новым совместным форматам. Проверить культуру совместной работы.
И, наконец, предстоящие парламентские выборы будут иметь опасную особенность: внешний фактор. В этом трагедия нашего нынешнего «прозрачного государства», но это факт. Это потребует от основных сил высокого межпартийного сознания, чтобы посредством огромных совместных усилий максимально смягчить влияние внешних сил и государств на наши внутренние дела. К сожалению, нет сомнений, что это произойдет, особенно со стороны недружественных стран.