«Երիտասարդները, եթե շարունակեն վախենալ, հեռու մնալ քաղաքականությունից, եթե շարունակեն չնկատել իրենց շուրջը կատարվողը, դատապարտված են լքել Հայաստանը կամ այստեղ ապրել ուղղակի ապրելու համար»,- «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է լրագրող Կարպիս Փաշոյանը․
«Երիտասարդության դերը շատ կարևոր է բոլոր հասարակություններում։ Մեզ հայտնի բոլոր համահասարակական ցնցումները, զանգվածային շարժումները եղել են այն ժամանակ, երբ արձանագրվել է ժողովրդագրական աճ։ Չեմ ասում՝ օրինաչափություն է, բայց մեծամասամբ երիտասարդության թվի աճը, ակտիվությունը հանգեցնում են փոփոխությունների, շրջադարձերի։
Ի դեպ, ներկայիս իշխանությունն էլ մեծամասամբ իշխանության հասել է երիտասարդության երեք տոկոսի՝ այդ կրիտիկական տոկոսի աջակցության շնորհիվ։ Ո՛ր քաղաքական ուժը կարողացավ այդ կրիտիկական տոկոսին վերահսկել, նա կկարողանա գալ իշխանության։
Ցավոք, մեր այդ երեք տոկոսը սկսել է որդնել։ Երբ տեսնում ես, թե ինչեր են գրում, ինչերի են հավատում, ինչեր են խոսում, հիասթափվում ես. նույն նաիվությունը, նույն ապաքաղաքականությունը, նույն միֆերի վերարտադրությունը։
Տարիներ շարունակ հայ առաջադիմական զանգվածը, նաև ես, փորձել ենք հիմնավորել մեր ճղճիմ  փսևդոինտելեկտուալությունը՝ ինքնահաստատվելով հետադիմության, ռազմահայրենասիրության վրա. հեգնել ենք, ծաղրել ենք, այլ բանով չենք զբաղվել»։

«Если молодые люди будут продолжать бояться, держаться в стороне от политики, если они будут продолжать не замечать того, что происходит вокруг них, они обречены покинуть Армению или жить здесь, просто чтобы жить» , - сказал в программе «Есть вопросы» журналист Карпис Пашоян.
«Роль молодежи очень важна во всех обществах. Все известные нам общественные потрясения и массовые движения происходили в то время, когда фиксировался демографический рост. Я не говорю, что это закономерность, но в основном увеличение количества молодежи, активности приводит к изменениям, поворотам.
Кстати, нынешняя власть пришла к власти во многом благодаря поддержке трех процентов молодежи, этого критического процента. Какая политическая сила смогла контролировать этот критический процент, та и сможет прийти к власти.
К сожалению, эти три процента нашей молодежи начали деградировать. Когда видишь, что они пишут, во что верят, что говорят, ты разочаровываешься: та же наивность, тот же аполитизм, воспроизведение тех же мифов.
Армянская прогрессивная масса, в том числе и я, многие годы пыталась оправдать наш убогий псевдоинтеллектуализм, опираясь на регресс и военный патриотизм: мы подшучивали, мы издевались, мы больше ничего не делали, кроме этого».