Հայաստանի ու Ադրբեջանի փոխվարչապետերի` մի քանի օր առաջ տեղի ունեցած հանդիպման և դրա հաղորդագրության կարևոր հատվածը, ըստ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանի, վերաբերվում է սահմանազատվող հատվածների հերթականության վերաբերյալ քննարկմանը:
Աբրահամյանի խոսքով` գլխավոր խնդիրն է հասկանալ, թե ինչ հերթականություն է սահմանվելու հայ-ադրբեջանական սահմանին ճշգրտումներ իրականացնելու համար:
«Մինչև այս պահը տրամաբանություն և սկզբունք չի գործել ու պրոցեսը տեղի է ունեցել Ադրբեջանի նախասիրությամբ:
Նույն ձևով էլ կանոնակարգն է մշակվել և համապատասխանեցվել Ադրբեջանի հետաքրքրություններին:
Ադրբեջանը 2021-23 թթ.-ի ընթացքում ագրեսիայի է դիմել Հայաստանի դեմ, օկուպացրել մեծ թվով տարածքներ և տրամաբանորեն առաջնային կարգով պետք է դրվեր այդ ուղղություններով սահմանազատման հարցը:
Սակայն Ադրբեջանն առանձնապես մտադրված չէ դուրս գալ այդ տարածքներից, որտեղ բավական լուրջ ամրաշինական ենթակառույցներ է հիմնել և գործընթացը շարունակում է տանել ըստ իր առաջնահերթությունների»,- Facebook-ում գրել է պատգամավորը։

По словам секретаря фракции "Честь имею" НС Тиграна Абрамяна, важная часть состоявшейся несколько дней назад встречи вице-премьеров Армении и Азербайджана и ее отчета касается обсуждения порядка делимитации границ.
По словам Абрамяна, главная задача - понять, какой порядок будет установлен для проведения корректировок на армяно-азербайджанской границе.
"До этого момента логика и принцип не сработали, и процесс происходил по усмотрению Азербайджана.
Таким же образом регламент был разработан и адаптирован к интересам Азербайджана.
В 2021-2023 годах Азербайджан прибег к агрессии против Армении, оккупировал большое количество территорий, и по логике, вопрос демаркации границы на этих направлениях должен был быть поставлен в качестве приоритета.
Однако Азербайджан не особо намерен покидать эти территории, где создал достаточно серьезную фортификационную инфраструктуру и продолжает осуществлять этот процесс согласно своим приоритетам", - написал депутат в Facebook.