ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը գրում է․ «COP29-ին ընդառաջ, Ադրբեջանի անվտանգության խորհրդի քարտուղարը հարցազրույց է տվել` Հայաստանին սպառնալով «երկաթե բռունցքով»:
Հիշեցնելով այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանը հանդես է գալիս հաղթողի դիրքերից, ադրբեջանցի բարձրաստիճան պաշտոնյան անուղղակի նշել է, որ Հայաստանի հետ բանակցություններում գործում է այդ տրամաբանությունը:
Զուգահեռ, նախօրեին հայտնի դարձավ, որ Թուրքիայի կողմից իրականացվող միջոցառման ժամանակ, Ադրբեջանի դեսպանը սպառնացել է ԵՄ-ում ՀՀ դեսպանին, ինչից հետո պաշտոնական Երևանը ստիպված է եղել հատուկ ընթացակարգով այդ մասին տեղեկացնել ԵՄ և Բելգիայի իշխանություններին:
Այս մթնոլորտում, ուժի և դրա սպառնալիքի պայմաններում որևէ փաստաթուղթ` ինչ անվանում էլ ունենա, չի կարող մեր տարածաշրջանին երկարաժամկետ խաղաղություն և կայունություն բերել:
Հայաստանյան իշխանության անհամարժեք և տրամաբանություն չունեցող զիջումները նոր ճանապարհ են բացել ադրբեջանական ամբիցիաների և փառասիրության համար»։

Депутат НС Армении Тигран Абрамян пишет: «В преддверии COP29 секретарь Совета безопасности Азербайджана дал интервью, пригрозив Армении "железным кулаком".
Напомнив о том, что Азербайджан действует с позиции победителя, высокопоставленный азербайджанский чиновник косвенно отметил, что такая логика применима и в переговорах с Арменией.
В то же время вчера стало известно, что в ходе мероприятия, организованного Турцией, посол Азербайджана угрожал послу Армении в ЕС, после чего официальному Еревану пришлось через специальную процедуру проинформировать об этом власти ЕС и Бельгии.
В этой атмосфере, в условиях применения силы или угрозы применения силы ни один документ, как бы он ни назывался, не может принести долгосрочный мир и стабильность в наш регион.
Неадекватные и нелогичные уступки властей Армении открыли новый путь для амбиций и тщеславия Азербайджана».