Հերթական վտանգը, որի մասին խոսում էինք, հաստատում է Թուրքիայի ԱԳ նախարարը․ գրել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության դաշնակցական պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանը՝ անդրադառնալով Թուրքիայի ԱԳ նախարարի հայտարարությանը։
Նա նշել է. «Այսօր Հաքան Ֆիդանը հայտարարել է, որ «Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները կկարգավորվեն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև պայմանագրի ստորագրումից հետո»՝ փաստացի հաստատելով, որ Հայաստան-Թուրքիա բանակցություններն ընթանում են նախապայմաններով, ինչի հետ ՀՀ-ն ներկայացնողները խնդիրներ չունեն։
Ես՝ որպես Ադրբեջանի հետ քննարկվող պայմանագրի նախագծերին ծանոթացած պատգամավոր, միայն իմ պարտքն եմ համարում հիշեցնել, որ չկա որևէ խաղաղության պայմանագիր, չկա բանակցային գործընթաց։ Կա Ադրբեջանի և Թուրքիայի պահանջները միակողմանի բավարարելու գործընթաց։ Ով հակառակն է պնդում, պետք է պատասխանի պարզ հարցի՝ ինչ է զիջում Ադրբեջանը։
«Խաղաղություն» բառն այդ պայմանագրի վերնագրում հայտնվել է բացառապես մեր ժողովրդին մոլորեցնելու և Իլհամ Ալիևի միջազգային իմիջը բարձրացնելու համար»։

Очередную угрозу, о которой мы говорили, подтвердил министр иностранных дел Турции. Об этом написала член АРФД, депутат от блока «Армения» Кристине Варданян, касаясь недавного заявления главы МИД Турции.
Она отметила: «Сегодня Хакан Фидан заявил, что «отношения между Турцией и Арменией будут урегулированы после подписания договора между Азербайджаном и Арменией», фактически подтвердив, что армяно-турецкие переговоры идут с предварительными условиями, с которыми у представителей Армении нет проблем.
Я, как депутат парламента, знакомая с обсуждаемым с Азербайджаном проектом договора, считаю лишь своим долгом напомнить, что нет никакого мирного договора, нет переговорного процесса. Идет процесс одностороннего удовлетворения требований Азербайджана и Турции. Тот, кто утверждает обратное, должен ответить на простой вопрос: а что уступает Азербайджан?
Слово «мир» появилось в названии данного договора исключительно для того, чтобы ввести в заблуждение наш народ и поднять международный имидж Ильхама Алиева».